ŚwiatOgromne ćwiczenia NATO pod nosem Rosji. Popłyną lotniskowce

Ogromne ćwiczenia NATO pod nosem Rosji. Popłyną lotniskowce

To będą największe manewry NATO w obrębie koła podbiegunowego od lat 80. Weźmie w nich udział około 35 tysięcy żołnierzy z 28 krajów. Szkolenia, które toczyć się będą na morzu i w powietrzu, rozpoczną się w marcu nieopodal naszpikowanych uzbrojeniem rosyjskich baz.

Amerykańska grupa transportowa "USS Harry S Truman" weźmie udział w ćwiczeniach Cold Response 2022. To manewry planowane od dawna, niezależnie od stanu konfliktu z Moskwą w sprawie Ukrainy (domena publiczna)
Amerykańska grupa transportowa "USS Harry S Truman" weźmie udział w ćwiczeniach Cold Response 2022. To manewry planowane od dawna, niezależnie od stanu konfliktu z Moskwą w sprawie Ukrainy (domena publiczna)

14.01.2022 10:11

Przygotowania do planowanych od dawna ćwiczeń trwają już od wielu miesięcy. Działania nie są bezpośrednio związane z dotyczącym Ukrainy konfliktem pomiędzy NATO a Moskwą. Jak donosi "The Barents Observer", ćwiczenia Cold Response odbywać się będą nieopodal Półwyspu Kolskiego, gdzie znajdują się potężne rosyjskie systemy uzbrojenia, w tym hipersoniczne pociski manewrujące. Rosjanie dysponują w tym rejonie także nuklearnym potencjałem.

Prezydent Władimir Putin powiedział pod koniec zeszłego roku, że jego siły zbrojne z powodzeniem wystrzeliły równoczesną salwę pocisku hipersonicznego Cyrkon. Broń jest gotowa do użycia we Flocie Północnej zarówno na fregatach, jak i na wielozadaniowych okrętach podwodnych 4. generacji typu Yasen.

Wystrzelone z rosyjskiego sektora na Morzu Barentsa pociski Cyrkon mogłyby osiągnąć cele na Morzu Norweskim w ciągu około 10-15 minut. Jak podaje "The Barents Observer", rosyjscy obserwatorzy wojskowi twierdzą, że Cyrkon, mając zdolność manewrowania w locie, z łatwością może ominąć systemy obrony ziemia-powietrze amerykańskich i brytyjskich grup lotniskowców.

Exercise Cold Response 2022

Na ćwiczeniach Cold Response pojawi się najnowszy lotniskowiec "HMS Prince of Wales" brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. 280-metrowa jednostka manewrować będzie ​​w rejonie Arktyki. Towarzyszyć jej będzie eskorta statków pomocniczych. Przez 12 miesięcy "HMS Prince of Wales" jest odpowiedzialny za dowodzenie Morskimi Siłami Wysokiej Gotowości NATO - grupą zadaniową utworzoną w celu radzenia sobie z najważniejszymi globalnymi wydarzeniami. Wiceadmirał Mike Utley, dowódca brytyjskich sił uderzeniowych powiedział, że siły militarne Wielkiej Brytanii są dobrze przygotowane do wspierania NATO.

Jednak sytuacja na wschodzie Europy zmusiła strategów, planujących startujące w marcu ćwiczenia Cold Response 2022, do wprowadzenia zmian. Amerykańska grupa transportowa "USS Harry S Truman", która początkowo miała przez Suez przedostać się na wody Norwegii, ze względu na militarne zagrożenie Rosji dla Ukrainy została zatrzymana we wschodniej części Morza Śródziemnego. Według słów norweskiego ministra obrony Odda Rogera Enoksena, amerykańska jednostka i norweska fregata w lutym popłyną na Północny Atlantyk.

Lotniskowce NATO popłyną na północ. To ćwiczenia Cold Response

Podczas Cold Response 2022 NATO zbada nie tylko możliwości marynarki wojennej, ale również sił powietrznych. Działania wojsk toczyć się będą w rejonie Ofoten, gdzie znajduje się również lotnisko Evenes, na którym stacjonuje nowa flota norweskich samolotów nadzoru morskiego P8 Poseidon.

Rosja jest poinformowana o ćwiczeniach zgodnie z międzynarodowymi standardami i umowami. Jak przewidują protokoły, państwa członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zapraszają się nawzajem do obserwacji ćwiczeń wojskowych. Rosja zatem ma takie zaproszenie. Po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 roku, Oslo, podobnie jak większość innych członków NATO zerwało kontakty z Rosją, ale Norwegowie utrzymują gorącą linię z kwatery głównej w pobliżu Bodø z kwaterą główną Floty Północnej w Siewieromorsku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (560)