"Losy bazy antyrakiet USA w Polsce wiszą na włosku"
Losy bazy antyrakiet USA w Polsce wiszą na
włosku - pisze rosyjski dziennik "RBK-daily", nawiązując
do czwartkowej wypowiedzi przedstawiciela amerykańskiego
Departamentu Stanu Stephena Mulla dla agencji Reutera.
Dyplomata zasugerował, że Polska będzie musiała pokryć większość kosztów unowocześnienia swego systemu obronnego, czego domaga się od rządu USA w zamian za zgodę na ulokowanie na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej.
"Negocjacje między Waszyngtonem i Warszawą na temat systemu obrony przeciwrakietowej po raz kolejny znalazły się w impasie. Ton oświadczeń, którymi w ostatnich dniach wymieniają się obie strony, wychodzi daleko poza ramy dyplomatyczne" - ocenia moskiewska gazeta.
"RBK-daily" nie wyklucza, że "w ostatecznym rachunku program rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej zostanie zrealizowany w połowie: radar w Czechach powstanie, a baza antyrakiet w Polsce - nie".
"Amerykanie mogą zrezygnować z rakiet w Polsce. Najważniejsze dla nich - to zachowanie radaru mogącego śledzić rosyjskie terytorium" - cytuje dziennik opinię Aleksandra Chramczychina z Instytutu Analiz Politycznych i Wojskowych w Moskwie.
Analityk zauważył jednak, że "w takiej sytuacji USA będzie bardzo trudno bronić oficjalnego uzasadnienia dla instalacji elementów tarczy w Europie Środkowej - zagrożenia atakiem jądrowym ze strony Iranu lub Korei Północnej".
"RBK-daily", rosyjski partner niemieckiego "Handelsblatt", wyjaśnia, że "kompleks przeciwrakietowy składający się tylko z radaru może jedynie ostrzec przed nadlatującą, hipotetyczną rakietą irańską lub północnokoreańską, ale nie będzie w stanie jej przechwycić".
"Za to czeski radar umożliwi intensywny monitoring rosyjskiego terytorium. Amerykanom trudno będzie przekonać Moskwę, że system budowano nie w tym celu" - konstatuje gazeta. (ap)
Jerzy Malczyk