ŚwiatLos Juliana Assange'a ma rozstrzygnąć się do końca 2013 r.

Los Juliana Assange'a ma rozstrzygnąć się do końca 2013 r.

Rząd Ekwadoru chce, by status założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a wyjaśnił się do końca 2013 r., i zamierza wznowić kontakty z brytyjskim MSW - podał dziennik "Daily Telegraph".

Los Juliana Assange'a ma rozstrzygnąć się do końca 2013 r.
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Karel Prinslo

Assange schronił się w budynku ambasady ekwadorskiej 9 miesięcy temu po tym, jak wszystkie instancje sądowe w Wielkiej Brytanii łącznie z Sądem Najwyższym podtrzymały szwedzki wniosek o ekstradycję. Tamtejsza prokuratura chce go przesłuchać w związku z zarzutami na tle seksualnym postawionymi mu przez dwie Szwedki.

Ekwador przyznał Australijczykowi polityczny azyl.

Assange mieszka w piwnicy w budynku ambasady, położonym na tyłach znanego domu towarowego Harrods. W przypadku wyjścia na ulicę grozi mu natychmiastowe aresztowanie pod zarzutem niewywiązania się z warunków, które przyjął w zamian za to, że sąd zgodził się, by odpowiadał z wolnej stopy.

Całodobowa ochrona budynku od czerwca ub.r. kosztowała metropolitalną policję 2,9 mln funtów.

Według "Daily Telegraph" ambasador Ekwadoru w Londynie Ana Alban Mora przed końcem marca zwróci się do brytyjskiego MSZ o ustanowienie procedury kontaktów w sprawie Assange'a. Wcześniejsze kontakty w tej sprawie zostały zerwane po tym, gdy rząd Ekwadoru oskarżył Brytyjczyków o grożenie szturmem budynku ambasady - czemu brytyjski MSZ zaprzeczył.

Sam Assange ma być w dobrym nastroju i zdrowie mu dopisuje. Ekwadorski sekretarz stanu ds. planowania i rozwoju Fander Falconi, który się z nim spotkał w Londynie, powiedział na spotkaniu z prasą, że Australijczyk "jest dumny z polityki zagranicznej Ekwadoru i uważa, że rząd Ekwadoru podszedł do jego wniosku azylowego bardzo profesjonalnie".

Ekwador chce od władz szwedzkich gwarancji, że Assange nie zostanie wydalony do USA, gdzie ostatnio rozpoczął się proces żołnierza armii USA Bradleya Manninga oskarżonego o przekazanie tajnych amerykańskich dokumentów odnoszących się do wojny w Iraku i Afganistanie portalowi Wikileaks.

W jednym z ostatnich wywiadów Assange wyraził opinię, że zarzuty szwedzkiej prokuratury "rozłażą się i powinna od nich odstąpić". Ekwador proponował władzom szwedzkim możliwość przesłuchania Assange'a w budynku jego ambasady w Londynie, ale Szwedzi z oferty nie skorzystali.

Rzecznik brytyjskiego MSZ oświadczył, że punktem wyjścia wszelkich rozwiązań musi być uznanie faktu, że rząd brytyjski ma prawny obowiązek wydania Assange'a Szwecji, a realizacja tego obowiązku ciąży na brytyjskiej policji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)