ŚwiatŁódzkie wątki Romana Polańskiego

Łódzkie wątki Romana Polańskiego

W sobotę wieczorem reżyser Roman Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu w Szwajcarii, gdzie miał odebrać nagrodę za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Zurychu. Polańskiego zatrzymano na podstawie nakazu aresztowania, wydanego przez władze USA w 1978 roku.

Łódź szczyci się swoimi związkami z jednym z największych żyjących reżyserów filmowych. Do tego stopnia, że od 2000 roku Roman Polański jest Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi, a w roku1998 wmurowano jego gwiazdę przy ulicy Piotrkowskiej.

Roman Polański rozpoczął studia na wydziale reżyserii łódzkiej szkoły filmowej w 1954 roku (choć najpierw startował na wydział aktorski). Początkowo przez kolegów był traktowany z dystansem, jako oryginał, nieustannie popadał w konflikty. Szybko jednak zdobył uznanie. Był też główną postacią ówczesnego życia towarzysko-artystycznego Łodzi. Zawsze Ekstrawagancki, apodyktyczny, bardzo pewny siebie, w szytych na miarę ubraniach.

Podczas studiów nakręcił sześć etiud należących do najsłynniejszych w dziejach szkoły: "Rower", "Morderstwo", "Uśmiech zębiczny", "Rozbijemy zabawę", "Dwaj ludzie z szafą", "Lampa" oraz film dyplomowy "Gdy spadają anioły" - ale choć studia ukończył, dyplomu nie uzyskał. Przez lata jego nazwisko było najlepszą reklamą dla łódzkiej uczelni. W 2000 roku "filmówka" odwdzięczyła się swojemu wielkiemu absolwentowi przyznając mu, na uroczystości w Teatrze Wielkim, tytuł doktora honoris causa.

Artysta wielokrotnie podkreślał, że choć początkowo szkołę filmową uważał za stratę czasu, to po latach uświadomił sobie ile zawdzięcza "filmówce". Zapewniał też, że czas w Łodzi należał do najbarwniejszych lat w jego życiu. W Łodzi też poznał swoją pierwszą żonę, aktorkę Barbarę Kwiatkowską.

Ostatni raz Roman Polański był w Łodzi przed dwu laty, kiedy to odbierał na festiwalu Plus Camerimage nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)