Trwa ładowanie...
14-08-2008 08:43

Łódzki instytut zbada polskie mamy

Ile mają lat, w jakiej są sytuacji materialnej, czy pracują, jak się odżywiają, czy palą papierosy. Na te i kilkadziesiąt innych pytań odpowiadają ciężarne kobiety, biorące udział w ogólnopolskim badaniu, koordynowanym przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. To pierwsze badanie, w którym kobiety będą obserwowane przez cały czas trwania ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie.

Łódzki instytut zbada polskie mamyŹródło: Polska Dziennik Łódzki
d3icty1
d3icty1

Chcemy sprawdzić, jak zachowania kobiet w ciąży, ich styl życia i czynniki środowiskowe wpływają na przebieg ciąży, a także na to, w jaki sposób będzie się rozwijać dziecko- wyjaśnia dr Kinga Polańska, koordynator projektu z IMP. Przeprowadziliśmy już badania pilotażowe na około 200 łodziankach, teraz rozszerzamy badania na całą Polskę. Pomaga nam w tym kilka innych ośrodków, między innymi Katowice, Mikołów, Legnica, Szczecin, Kielce i Łask. Docelowo w badaniu ma wziąć udział 1300-1500 kobiet.

Ciężarne mają uczestniczyć w badaniu w każdym trymestrze ciąży. Od wszystkich zostanie pobrany materiał biologiczny, między innymi ślina, krew i mocz, a podczas porodu, po odcięciu pępowiny, także krew pępowinowa. Materiał z całej Polski jest przewożony do instytutu, który prowadzi analizy. Głównym koordynatorem projektu jest prof. Wojciech Hanke z Zakładu Epidemiologii Środowiskowej IMP. Łódzki instytut dostał na badania grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestniczki badania są rekrutowane w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zgłaszają się do przyszpitalnych przychodni dla ciężarnych. Na razie w tej akcji biorą udział dwie łódzkie porodówki w szpitalu im. Madurowicza i w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki- mówi dr Kinga Polańska. Jeśli kobiety wyrażają chęć udziału w projekcie, to nawiązujemy z nimi kontakt i zapraszamy na badanie.

Ciężarnych na taką skalę nikt jeszcze w Polsce nie badał. Raportu z badań możemy spodziewać się dopiero w 2010 r. Przyszłe mamy w pierwszych tygodniach ciąży mogą zgłaszać się do przyszpitalnych przychodni.

Ze wstępnych wyników badania grupy pilotażowej wynika m.in., że w ciąży papierosy pali aż 25 - 30% kobiet, a narażona na bierne palenie jest ponad połowa przyszłych mam.

Magda Szrejner

d3icty1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icty1
Więcej tematów