PolskaŁodzianie uczcili pamięć Ojca Świętego

Łodzianie uczcili pamięć Ojca Świętego

Tysiące osób zgromadziło się wczoraj wieczorem pod pomnikiem Jana Pawła II przy łódzkiej bazylice archikatedralnej. W godzinę śmierci Ojca Świętego, o 21.37 w wielu oknach zapłonęły znicze i świece.

Łodzianie uczcili pamięć Ojca Świętego

Głównym punktem łódzkich obchodów rocznicy śmierci papieża Polaka była niedzielna msza święta, którą odprawił o godz. 12.30 w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek.

- Jan Paweł II w swojej pierwszej encyklice napisał, że człowiek jest drogą Kościoła. I sam taką drogą był. Konsekwentnie przeciwstawiał się eutanazji, aborcji, biedzie i wojnom widząc w nich zagrożenie dla świata - mówił abp Władysław Ziółek podczas homilii.

Podobnie jak rok temu, pomnik papieża został otoczony tysiącem zapalonych zniczy, a na jego postumencie łodzianie składali kwiaty. Okazałe wiązanki złożyli kibice i zawodnicy ŁKS (z biało-czerwonych gerber w kształcie flagi klubowej) i łódzkie kwiaciarki (serce z białych kalii). A uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 46 pozostawili pod pomnikiem duże pluszowe serce. Wartę zaciągnęła straż miejska. Wieczorem na Apel Jasnogórski dotarli uczestnicy Białego Marszu, który - tak jak rok temu - wyruszył z placu Wolności. Młodzież informacje o nim przekazywała sobie za pomocą SMS-ów i Internetem. O godz. 22 została odprawiona msza święta dla młodzieży.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się już w piątek. W urzędzie miasta odbyło się seminarium na temat inwigilacji Karola Wojtyły i polskiego Kościoła. Opowiadał o tym Marek Lasota, historyk z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor wydanej niedawno książki "Donos na Wojtyłę". Po wykładzie zaprezentowano film o pobycie bp. Karola Wojtyły w kościele św. Teresy w ramach przeglądu muzyki religijnej w 1969 r. W sobotę w tej świątyni odbył się kilkugodzinny koncert "Nadzieja Świętości".

W kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie kilka tysięcy osób wzięło udział w koncercie "Pokolenie JPII". Wystąpili na nim Dariusz Malejonek, Robert Friedrich, Tomek Budzyński oraz Rodzina Pospieszalskich, czyli muzycy nurtu tzw. rocka chrześcijańskiego znani z zespołów 2Tm2,3, Armia, Maleo Reggae Rockers.

W sobotę wieczorem pod katedrą zgromadziło się około pół tysiąca osób. Młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego "5" przygotowała kilkugodzinne czuwanie modlitewne.

O 21.37 zabiły dzwony katedry. Później uczestnicy mogli obejrzeć film o Janie Pawle II.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)