Trwa ładowanie...

Łódź: Ruszył proces ws. śmierci dwóch harcerek podczas nawałnicy

Trzy osoby stanęły przed sądem w związku ze śmiercią dwóch harcerek. Oskarżeni to komendant oraz zastępca obozu harcerskiego, a także urzędnik starostwa. Sprawa dotyczy tragedii, do której doszło w 2017 roku w Suszku.

Share
Łódź: Ruszył proces ws. śmierci dwóch harcerek podczas nawałnicy
Źródło: PAP
dng2an5

Oskarżeni zostali komendanci obozu Mateusz I. oraz Włodzimierz D. którzy odpowiadają za narażenie uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek. Usłyszeli ponadto zarzut nieumyślnego spowodowania licznych obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy. Mężczyźni nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Mateusz I powiedział we wtorek przed sądem, że jest mu przykro i bardzo współczuje rodzinie zmarłych dziewczynek. - Każdy chciałby cofnąć czas i żebyśmy dostali jakąkolwiek informacje, że coś takie nadejdzie. Wtedy albo ewakuowalibyśmy się do młodnika albo wyszli do Lotynia. Ale niestety, nie miałem żadnej informacji i nie czuję się w żaden sposób winny - mówił komendant obozu.

dng2an5

Przed sądem stanął także Andrzej N. - były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach - za niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nieprzekazanie alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy. Wcześniej otrzymał go z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Po przesłuchaniu przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Andrzejowi N. grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a Mateuszowi I. oraz Włodzimierzowi D. do 5 lat więzienia.

Zobacz też: Czy Hołownia przekaże swoje głosy w II turze? Deklaracja

Nawałnica w Suszku: Zginęło sześć osób

Przypomnijmy, że na obozie w Suszku przebywało 130 harcerzy z ZHR w Łodzi. Opiekę sprawowało ośmiu wychowawców. Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne miały miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.

dng2an5

W Polsce zginęło wówczas sześć osób, w tym dwie nastolatki, przebywające na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. 13-letnia Asia i 14-letnia Olga zostały przygniecione przez drzewo. Blisko 50 osób doznało obrażeń. Nawałnica zniszczyła domy i dziesiątki tysięcy hektarów lasów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dng2an5

Podziel się opinią

Share
dng2an5
dng2an5
Więcej tematów