PolskaŁódź nie przystąpi do licytacji listów z getta

Łódź nie przystąpi do licytacji listów z getta

Łódź nie weźmie udziału w licytacji listów ze
zlikwidowanego przez Niemców Litzmannstadt Getto na sobotniej
aukcji w Duesseldorfie - poinformował rzecznik magistratu
Kajus Augustyniak. Cena wywoławcza kolekcji wynosi 170 tys. euro.

Jak wyjaśnił Augustyniak, władze miasta uważają za niemoralne handel takimi pamiątkami i nie będą brały w tym udziału.

Nie wiemy, w jaki sposób listy te dostały się w prywatne ręce. Uważamy, że najlepiej by było, gdyby ich właściciel przekazał je w depozyt do naszego muzeum - stacji kolejowej Radegast, gdzie przywożono do getta Żydów z Europy i skąd później Niemcy wywozili ich do obozów zagłady - powiedział Augustyniak.

Listy z łódzkiego getta znalazły się na aukcji filatelistyczno- numizmatycznego domu aukcyjnego Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Duesseldorfie - m.in. obok kolekcji listów z Powstania Warszawskiego. Te ostatnie zostały kupione w sobotę za cenę wyjściową - 190 tys. euro - przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Gwarancji finansowych na przystępienie do licytacji udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Getto w Łodzi hitlerowcy utworzyli w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Na terenie o powierzchni 4 km kw., w najbardziej zaniedbanej części dzielnicy Bałuty i Starego Miasta, zamknięto ponad 160 tys. osób. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Niemiec, Austrii i Luksemburga.

W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Do maja 1943 roku zagazowano tam ponad 57 tys. osób. Kolejna fala deportacji nastąpiła we wrześniu. Wywieziono wówczas do Chełmna ponad 15 tys. osób - dzieci i starców.

Transporty wznowiono w czerwcu 1944 r. - najpierw do Chełmna, później - do obozu Auschwitz-Birkenau. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do Oświęcimia 29 sierpnia 1944 r. Z ponad 70 tys. osób, które jeszcze w lipcu były w łódzkim getcie, ponad 60 tys. zamordowano w komorach gazowych Birkenau, setki trafiły do obozów pracy na terenie Rzeszy. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało od 5 do 12 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)