Trwa ładowanie...

"Lodowy pocałunek". Niesamowite zdjęcia góry lodowej A74!

To był jeden z najkrótszych "lodowych pocałunków" w historii. Góra lodowa A74 otarła się o wybrzeże Arktyki. Niesamowite zdjęcia tego zjawiska uchwyciła satelita.

Antarktyda. Góra lodowa A74 "musnęła" ląd Antarktyda. Góra lodowa A74 "musnęła" ląd Źródło: Copernicus, Sentinel 1
d37p4mc
d37p4mc

Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycono między 6 a 11 sierpnia. Jak podkreślają dziennikarze BBC, był to jeden z najkrótszych "lodowych pocałunków".

Antarktyda i góra lodowa A74. "Lodowy pocałunek" na zdjęciach

Góra lodowa A74, która swoją wielkością objęłaby obszar administracyjny Wielkiego Londynu (ponad 1570 kmk - red.), przeciskała się nad wybrzeżem Antarktydy.

Na szczęście "lodowy pocałunek" okazał się zaledwie muśnięciem i góra lodowa A74 nie poczyniła większych szkód. Gdyby uderzyła głębiej w wybrzeże Antarktydy, siłą rozpędu mogłaby "odrąbać" górę lodową podobnej wielkości.

Radosław Sikorski: Elżbieta Witek popełniła przestępstwo

Sprawie zetknięcia się góry lodowej A74 z Antarktydą uważnie przyglądali się brytyjscy naukowcy. Jak informuje BBC, wszystko z powodu bazy, która znajduje się w pobliżu miejsca uderzenia.

d37p4mc

Góra lodowa musnęła Antarktydę. Skutki mogły być poważne

Jednocześnie media podkreślają, że baza Halley jest obecnie zamknięta. Naukowcy opuścili ten teren wcześniej, ponieważ nie wiadomo, jak bardzo "lodowy pocałunek" mógł wpłynąć na lód, na którym ulokowana jest brytyjska stacja badawcza.

- Przez ostatnie sześć miesięcy bardzo dokładnie monitorowaliśmy sytuację, ponieważ A74 dryfuje w tym samym obszarze - podkreślił w rozmowie z mediami dr Ollie Marsh z British Antarctic Survey.

Brytyjscy naukowcy obawiali się, że silne wiatry zepchną górę lodową A74 w głąb Antarktydy. Wtedy mogłoby dojść do uwolnienia się kolejnej góry lodu o powierzchni ponad 1700 kmk. Ta na razie jest połączona z Antarktydą, jednak w ostatnich latach poszerza się szczelina, której pęknięcie może spowodować powstanie kolejnej góry lodowej. Na razie z Antarktydą utrzymuje ją pas grubego, długiego na dwa kilometry lodu.

Źródło: BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37p4mc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37p4mc
Więcej tematów