ŚwiatLodowe wulkany wokół Saturna?

Lodowe wulkany wokół Saturna?

Jeden z niewielkich satelitów Saturna - Enceladus (średnica ok. 500 km) zdaje się posiadać aktywne, lodowe wulkany - poinformowali naukowcy z agencji NASA.

Sonda kosmiczna Cassini, która niedawno dokonała przelotu w pobliżu tego satelity, wykryła olbrzymią chmurę pary wodnej nad jego południowym biegunem oraz tajemnicze obszary o wyraźnie podwyższonej temperaturze.

Wskazywałyby one, że z wnętrza tego ciała niebieskiego emitowane jest ciepło. Mimo to, temperatura na powierzchni wynosi ok. minus 180-200 st. Celsjusza.

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, Enceladus dołączyłby do geologicznie aktywnych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, Ziemi, satelity Jowisza Io oraz satelity Neptuna - Trytona.

14 lipca br. sonda Cassini przeleciała w odległości zaledwie 175 km od powierzchni Enceladusa. Instrumenty sondy wykryły, że satelita posiada atmosferę, złożoną głównie z pary wodnej i najprawdopodobniej utworzoną przez procesy wulkaniczne, emitujące znaczne ilości gazów.

Wykonane zdjęcia wykazały znaczne różnice w wyglądzie powierzchni. Półkula południowa jest (w odróżnieniu od północnej) usiana olbrzymimi blokami lodowymi i prawie pozbawiona kraterów uderzeniowych, co wskazywałoby na aktywne procesy geologiczne.

Źródło artykułu:PAP
wulkannasasaturn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)