Trwa ładowanie...
d1j4i8a
d1j4i8a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wulkan

Lodowe wulkany wokół Saturna?

Jeden z niewielkich satelitów Saturna - Enceladus (średnica ok. 500 km) zdaje się posiadać aktywne, lodowe wulkany - poinformowali naukowcy z agencji NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1j4i8a

Sonda kosmiczna Cassini, która niedawno dokonała przelotu w pobliżu tego satelity, wykryła olbrzymią chmurę pary wodnej nad jego południowym biegunem oraz tajemnicze obszary o wyraźnie podwyższonej temperaturze.

Wskazywałyby one, że z wnętrza tego ciała niebieskiego emitowane jest ciepło. Mimo to, temperatura na powierzchni wynosi ok. minus 180-200 st. Celsjusza.

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, Enceladus dołączyłby do geologicznie aktywnych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, Ziemi, satelity Jowisza Io oraz satelity Neptuna - Trytona.

d1j4i8a

14 lipca br. sonda Cassini przeleciała w odległości zaledwie 175 km od powierzchni Enceladusa. Instrumenty sondy wykryły, że satelita posiada atmosferę, złożoną głównie z pary wodnej i najprawdopodobniej utworzoną przez procesy wulkaniczne, emitujące znaczne ilości gazów.

Wykonane zdjęcia wykazały znaczne różnice w wyglądzie powierzchni. Półkula południowa jest (w odróżnieniu od północnej) usiana olbrzymimi blokami lodowymi i prawie pozbawiona kraterów uderzeniowych, co wskazywałoby na aktywne procesy geologiczne.

d1j4i8a

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1j4i8a

d1j4i8a
Więcej tematów