ŚwiatLitwa: "Wilia" - wizytówką Wilna i polskości

Litwa: "Wilia" - wizytówką Wilna i polskości



Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca "Wilia" powstał z inicjatywy kółek amatorskich wileńskich szkół z polskim językiem wykładania, w szczególności entuzjastów z V - tej Szkoły Średniej (obecnie Szkoła Średnia im. J. Lelewela).

19 marca 1955 roku zapadła decyzja powołania do życia zespołu artystycznego, a już 8 maja tegoż roku w Wilnie miał miejsce pierwszy, inauguracyjny koncert. Dyrygentem chóru był w owym czasie p. Piotr Termion.

W 1996 roku "Wilia" po raz pierwszy gościła w Polsce w ramach imprez festiwalowych na Kaszubach, w Rzeszowie, Koszalinie, Mrągowie, Krakowie ( Od kilku lat zespół koncertuje również w Niemczech ). Głęboko w serca wykonawców zapadły śpiewy podczas Mszy Św. w Koszalinie w trakcie wizyty Papieża Jana Pawła II oraz udział w spotkaniu z Ojcem Świętym podczas jego wizyty na Litwie w 1993 roku.

W 1997 roku zespół został zaproszony na festiwal z okazji jubileuszu polskiego zespołu tanecznego "Polonia" z Niemiec. Do Hanoweru "Wilia" udała się we wrześniu tegoż roku. W festiwalu udział wzięły także zespoły z innych państw, m.in. z Czech, Ukrainy, Białorusi, a także zespół taneczny z Opola założony przez mieszkających tu Niemców.Za udział w festiwalu "Wilia" otrzymała puchar.

Kolejny wyjazd do Niemiec odbył się w październiku b.r. na II Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Becklinghausen, którego organizatorem był Związek Polaków w Niemczech. Oprócz "Wilii" do Niemiec tym razem przybyły kolejne zespoły: Zespół "Zgoda" z Rudominy, "Wołgoriata" z Rosji, "Polonia" z Niemiec, "Olza" z Czech, "Syrena" z Belgii, "Krakus" z Holandii.

W II Festiwalu "Wilia" zajęła drugie miejsce, otrzymując puchar oraz nagrodę pieniężną, którą planuje wykorzystać na uszycie nowych strojów wileńskich i kontuszy.

W okresie 46 lat działalności artystycznej, zespół dał ponad 1000 koncertów. Za całokształt działalności "Wilia" została wyróżniona odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej". Bogaty i różnorodny program sceniczny " Wilii" prezentuje folklor różnych regionów Polski oraz bliskie sercu pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej. Niektóre pozycje uzyskały miano "złotego repertuaru" zespołu, stając się wizytówką "Wilii". Należą do nich między innymi "Polonez M. Ogińskiego", mazur z opery "Straszny Dwór", "Suita Górnicza".

"Wilia" wychowała całe pokolenie młodzieży. Grono śpiewaków, tancerzy i muzyków mających związek z zespołem liczy około tysiąca osób. Wielu kontynuuje działalność artystyczną poza "Wilią", tworząc nowe większe i mniejsze zespoły skupiające, przede wszystkim, młodzież szkolną.

W 1996 roku R.Brasel po odejściu Cz. Bylińskiej, zajęła miejsce chórmistrza. Natomiast kierownikiem grupy tanecznej została Jolanta Nowicka, która już od piętnastu lat tańczy w zespole. Obie panie cieszą się autorytetem w "Wilii", a ich doświadczenie i całkowite poświęcenie się pracy pozwoliły objąć te stanowiska.

Obecnie chór liczy około 30 osób. Najstarszymi w zespole są Jan Giedrojć oraz Daniel Romanowski. Są wierni zespołowi, śpiewają bowiem tu od powstania "Wilii". Najmłodsi - to są uczniowie klas jedenastych.

Repertuar dla chóru p. Renata Brasel dobiera sama. Podstawą jest oczywiście folklor, pieśni religijne. Chór wykonuje takie słynne utwory, jak "Ave Verum" (W.A.Mozarta ) oraz znaną wszystkim " Ave Maryję". Opracowuje i harmonizuje m.in. zbiory piosenek ludowych. Podobnie "Przyśpiewki Wielkopolskie" zostały dobrane przez nią i następnie opracowane z chórem. Oranżację rozpisuje Zbigniew Makowski.

Chór ćwiczy trzy razy tygodniowo. Na próby zbierają się zespolacy licznie.

Na grupę taneczną składają się dwie podgrupy. Do jednej uczęszczają osoby starsze, do drugiej - młodsze. Ogółem rzecz biorąc są to osoby w wieku od 13 do ponad 20 lat.

Zazwyczaj grupy taneczne ćwiczą osobno. Jednak niektóre tańce np. "Polonez żywiecki" tańczą w czasie koncertów wspólnie.

"Wilia" współpracuje z litewskim zespołem tańców ludowych "Vaiva" i jego kierownikami - państwem Uznisami.

Wspólnie zostały wystawione już dwa tańce "Polska majowa" oraz "Suita tańców litewskich".

Obecnie planuje się wspólnie wystawić "Suitę litewską" wykonywaną w języku polskim. Jest właśnie w toku opracowywania.

Wioleta Salwińska (pr)

litwawilnopolski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)