WP

Litwa: Litewski Związek Rolników i Zielonych wygrał wybory parlamentarne

• Wybory parlamentarne na Litwie wygrał Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS)
• LVŻS będzie miał 54 mandaty - wskazują wstępne wyniki wyborcze
• Litewski Sejm składa się z 141-osobowym posłów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Swój głos w wyborach oddała już prezydent Litwy Dalia Grybauskaite
Swój głos w wyborach oddała już prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (AFP, Fot: Petras Malukas)
WP

Partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zdobyła w sumie 29 mandatów, Litewska Partia Socjaldemokratyczna - 17, Litewski Ruch Liberałów - 14.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w niedzielę, podczas drugiej tury wyborów, zdobyła jeden mandat i w przyszłym Sejmie będzie miała w sumie ośmiu posłów.

Zwycięstwo z wyraźną przewagą Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŻS) nie daje jednak klarownego obrazu, jakie poglądy będą dominowały w przyszłym litewskim rządzie: prawicowe, czy lewicowe.

WP

Przewodniczący LVŻS Ramunas Karbauskis jest zwolennikiem tworzenia szerokiej koalicji i rządu fachowców. Zapowiedział już, że zostaną powołane dwie grupy robocze, które będą negocjowały i z konserwatystami, i socjaldemokratami. Jednakże zarówno konserwatyści, jak i socjaldemokraci sceptycznie oceniają możliwość wzajemnej współpracy.

Karbauskis nie wyklucza też możliwości koalicji z udziałem AWPL-ZChR. W pierwszych powyborczych wypowiedziach wskazał, że program jego związku i polskiej partii w wielu punktach jest zbieżny.

Polub WP Wiadomości
WP
WP