Trwa ładowanie...
d2j4h1q
święta
06-04-2007 19:20

Liturgia Męki Pańskiej z udziałem arcybiskupa Nycza

Biskup Piotr Jarecki przewodniczył w Wielki Piątek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej liturgii Męki Pańskiej, adoracji krzyża i przeniesienia ciała Chrystusa do symbolicznego Grobu Pańskiego. Uczestniczył w niej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

d2j4h1q
d2j4h1q

Punktem kulminacyjnym liturgii wielkopiątkowej było rozważanie męki i śmierci Chrystusa na krzyżu oraz oddanie czci i adoracja Krzyża Chrystusowego, gdyż krzyż - narzędzie śmierci - stał się znakiem zwycięstwa i zbawienia.

Hołd krzyżowi oddał najpierw abp Nycz, a następnie biskupi, przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, klerycy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Biskup Jarecki w wygłoszonej homilii w czasie liturgii wskazał na bezgraniczne, Chrystusowe posłuszeństwo Bogu Ojcu aż do końca oraz na niezwykłe, świadome przeżywanie Paschy (Męki) przez Chrystusa. Jak wygląda nasze posłuszeństwo Bogu? Czy my świadomie przeżywamy swoją wiarę, swoje zbawienie? - pytał biskup.

Dodał, że każdy z nas, podczas tego nabożeństwa, podczas adoracji Krzyża Świętego, podczas Drogi Krzyżowej w najgłębszym sanktuarium swojego serca podejmuje medytację, by odpowiedzieć na te pytania.

Nawiązując do Królestwa Bożego, o którym jest mowa w opisie Męki Pańskiej, bp Jarecki powiedział, że ukazuje Ona Królestwo Służby, Prawdy, a nie krętactwa i kłamstwa.

Biskup Jarecki podkreślił, że Męka Pańska uczy nas wiele. Nie chodzi tylko o wzruszenie - choć także - ale chodzi przede wszystkim o budowanie właściwych postaw w naszym życiu codziennym.

d2j4h1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4h1q
Więcej tematów