Trwa ładowanie...
d1ho7fa
święta
06-04-2007 19:20

Liturgia Męki Pańskiej z udziałem arcybiskupa Nycza

Biskup Piotr Jarecki przewodniczył w Wielki Piątek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej liturgii Męki Pańskiej, adoracji krzyża i przeniesienia ciała Chrystusa do symbolicznego Grobu Pańskiego. Uczestniczył w niej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

d1ho7fa
d1ho7fa

Punktem kulminacyjnym liturgii wielkopiątkowej było rozważanie męki i śmierci Chrystusa na krzyżu oraz oddanie czci i adoracja Krzyża Chrystusowego, gdyż krzyż - narzędzie śmierci - stał się znakiem zwycięstwa i zbawienia.

Hołd krzyżowi oddał najpierw abp Nycz, a następnie biskupi, przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, klerycy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Biskup Jarecki w wygłoszonej homilii w czasie liturgii wskazał na bezgraniczne, Chrystusowe posłuszeństwo Bogu Ojcu aż do końca oraz na niezwykłe, świadome przeżywanie Paschy (Męki) przez Chrystusa. Jak wygląda nasze posłuszeństwo Bogu? Czy my świadomie przeżywamy swoją wiarę, swoje zbawienie? - pytał biskup.

Dodał, że każdy z nas, podczas tego nabożeństwa, podczas adoracji Krzyża Świętego, podczas Drogi Krzyżowej w najgłębszym sanktuarium swojego serca podejmuje medytację, by odpowiedzieć na te pytania.

Nawiązując do Królestwa Bożego, o którym jest mowa w opisie Męki Pańskiej, bp Jarecki powiedział, że ukazuje Ona Królestwo Służby, Prawdy, a nie krętactwa i kłamstwa.

Biskup Jarecki podkreślił, że Męka Pańska uczy nas wiele. Nie chodzi tylko o wzruszenie - choć także - ale chodzi przede wszystkim o budowanie właściwych postaw w naszym życiu codziennym.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj