Litewski milioner prosi o azyl polityczny w Rosji
Zatrzymany w Moskwie poszukiwany przez
litewskie organa ścigania kontrowersyjny polityk Viktor Uspaskich
zwrócił się do Rosji o udzielenie mu azylu politycznego -
informują litewskie media.
Viktor Uspaskich, założyciel najliczniejszego ugrupowania politycznego na Litwie - Partii Pracy, milioner mający powiązania z rosyjskim Gazpromem, poszukiwany listem gończym przez Interpol, został zatrzymany w nocy z czwartku na piątek i następnie zwolniony za kaucją.
Litewskie organa ścigania nie otrzymały jednak jeszcze oficjalnego pisma z wyjaśnieniami w sprawie okoliczności zatrzymania Uspaskicha.
Uspaskich od maja przebywał w Rosji, dokąd wyjechał, gdy jego partia została oskarżona o nadużycia finansowe. Litewska Prokuratura Generalna trzykrotnie wzywała go na przesłuchanie, ale nie stawiał się i wtedy wysłano za nim list gończy.
Sam Uspaskich kategorycznie odrzuca stawiane mu zarzuty. Szef partii jest sztandarem tej partii. Nie zajmuje się buchalterią. I ja się tym nie zajmowałem, i nie mogłem oszukiwać - cytują Uspaskicha litewskie media.
Na litewskiej scenie politycznej biznesmen z Kiejdan Viktor Uspaskich zaistniał przed kilkoma laty, zostając posłem na Sejm poprzedniej kadencji. Dwa lata temu, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi na Litwie, które się odbyły jesienią 2004 roku, założył Partię Pracy. Zdobyła ona najwięcej mandatów - 39 w 141-osobowym parlamencie.
Od samego początku ugrupowanie to, określane jako partia milionerów, i osoba jego lidera wzbudzały wiele kontrowersji. Uspaskich przed rokiem był zmuszony do ustąpienia ze stanowiska ministra gospodarki, bo skłamał, że posiada wyższe wykształcenie. Następnie prasa litewska ujawniła jego stosunki pozamałżeńskie.
Pod koniec maja partię Uspaskicha oskarżono o nadużycia finansowe, co doprowadziło na początku czerwca do rozpadu rządzącej koalicji. Uspaskich w międzyczasie zawiesił swe przewodnictwo w partii. Na zjeździe, który odbył się w sierpniu, na nowego przewodniczącego Partii Pracy wybrano Kestutisa Daukszysa. Uspaskich pozostał jednak członkiem Partii Pracy.
Aleksandra Akińczo