Literatura Europy Środkowej bohaterką Lipskich Targów Książki
Od 20 do 23 marca będą odbywać się Lipskie Targi Książki, jedna z największych europejskich imprez wydawniczych. W tym roku głównym tematem towarzyszących targom imprez będzie literatura Europy Środkowej.
"Lipsk, z uwagi na swą historyczną przeszłość i geograficzne położenie, wydaje się być idealnym miejscem do rozmów o przyszłości Europy - szczególnie w przededniu planowanego rozszerzenia UE o kraje Europy Środkowowschodniej. Szczególne zainteresowanie organizatorów skierowane jest właśnie ku literaturze tych krajów" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie Oliver Zille, kierownik Lipskich Targów Książki.
Lipskie targi to jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskim świecie wydawniczym. W zeszłym roku zgromadziły ponad 1200 wydawców z 15 krajów oraz około 77 tys. odwiedzających. W tym roku targi zapowiadają się jeszcze okazalej - swój udział zgłosiło już ponad 1900 wydawców z 28 krajów.
Polskimi gośćmi targów będą m.in. Paweł Huelle, Hanna Krall, Małgorzata Saramonowicz i Krzysztof Varga. Adam Krzemiński przedstawi swoją najnowszą książkę "Polsko-niemieckie przeszklenia", a Marek Zybura zaprezentuje niedawno wydaną książkę "Niemcy w Polsce". W głównej hali lipskich targów stanie stary model mercedesa reklamujący najnowszą, przetłumaczoną niedawno na niemiecki powieść Pawła Huelle "Mercedes Benz". Podczas trwania targów w programach radiowych emitowanych w wagonach metra będą czytane fragmenty książek polskich autorów.
Tegoroczne spotkania z autorami podczas Lipskich Targów Książki będą się odbywały pod hasłem: "Witamy w domu - Europa w dobie przemian". Wśród autorów, którzy wezmą udział w dyskusjach, będą m.in. Olga Tokarczuk i Tomas Venclowa.
Po raz dziesiąty podczas lipskich targów wręczona zostanie nagroda Leipziger Buchpreis, przyznawana przez miasto Lipsk, land Saksonia oraz Związek Księgarzy i Wydawców Niemieckich. W tym roku nagroda ta zostanie wręczona belgijskiemu pisarzowi, reżyserowi i dramaturgowi Hugo Clausowi. (aka)