Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce
Miasta i Miejsca w Polsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powołają w przyszłym roku stowarzyszenie, by razem się promować i ubiegać o fundusze. Siedzibą Ligi Polskich Miast i Miejsc UNESCO będzie Toruń.
27.11.2004 | aktual.: 27.11.2004 15:44
To główny efekt zakończonego w sobotę w Białowieży (Podlaskie) III Forum Miejsc i Miast UNESCO - poinformował gospodarz forum, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel.
W Polsce 18 miast i miejsc jest na liście UNESCO. Postanowiliśmy zawiązać stowarzyszenie po to, by głośniej mówić jednym głosem. Obok tak dużych i znacznych miejsc, jak Wieliczka czy Kraków, są na liście pojedyncze małe kościółki w małych miejscowościach, stąd pomysł, by się wspólnie wspierać. Korzyści będą dla wszystkich - powiedział Popiel.
Bycie na liście UNESCO to przede wszystkim prestiż i potwierdzenie ogromnego znaczenia dla kultury i dziedzictwa światowego. Liga ma m.in. pomóc w zdobywaniu unijnych funduszy na ochronę i renowację obiektów, promocję turystyczną. Chodzi też o współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi i wspólne działania edukacyjne.
W forum w Białowieży wzięło udział kilkadziesiąt osób. Przedyskutowano projekt statutu stowarzyszenia, który ma być przyjęty na kolejnym forum, które w kwietniu 2005 roku odbędzie się w Oświęcimiu. Miasta i miejsca UNESCO w Polsce chcą także powołać obejmujący je wszystkie szlak turystyczny, a także wydać album.
Na liście UNESCO w Polsce są m.in. historyczne centrum Krakowa, Zamość, Toruń, Zamek w Malborku, Kopalnia Soli w Wieliczce, były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale też Puszcza Białowieska. W tym roku na listę wpisano Park Mużakowski w Łęknicy.