Lista Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO coraz dłuższa
Karnawał w kolumbijskim Barranquille, rzeźby z Madagaskaru i rysunki na piasku z Vanuatu - to kilka z 28 nowych pozycji na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Przewodniczący UNESCO, Koichiro Matsuura, powiedział, że jego organizacja stara się zachować dla przyszłych pokoleń formy kultury najbardziej zagrożone przez globalizację. Jego zdaniem, niesie ona ze sobą m.in. niekontrolowany rozwój turystyki, niestabilność polityczną i kryzysy gospodarcze.
Matsuura zaznaczył, że zadaniem UNESCO jest "nie tylko wpisanie tych zjawisk na listę i uznanie ich wartości, ale także znalezienie konkretnych rozwiązań, które mogłyby je uchronić".
Spośród zjawisk zagrożonych wyginięciem, na listę wpisane zostały m.in. recytacje tekstów wedyjskich (Indie), tradycyjne śpiewy gardłowe (Mongolia)
, język Garifuna (Belize) i obrzędy pogrzebowe Indian meksykańskich.
Kraje europejskie tym razem reprezentowane są jedynie przez karnawał w belgijskim Binche, muzykę ludową Azerbejdżanu oraz tradycyjne tańce i pieśni Litwy, Łotwy i Estonii.
Lista Światowego Dziedzictwa Kultury jest spisem obiektów z całego świata, które - zdaniem UNESCO - wyróżniają się wyjątkowym pięknem, znaczeniem historycznym, kulturowym lub naukowym i stanowią własność wszystkich narodów.
Zadaniem listy jest zwrócenie uwagi rządów i zwykłych ludzi na potrzebę zachowania wyjątkowych zjawisk i zabytków dla przyszłych pokoleń. Do tej pory na liście znalazło się prawie tysiąc miejsc związanych z historią naszej planety i naszego gatunku. Polskie akcenty to m.in. starówki Warszawy, Krakowa, Torunia i Zamościa, kopalnia soli w Wieliczce oraz inne unikatowe zabytki polskie.
Od 2001 r. na liście umieszczane są także niematerialne świadectwa kultury, takie jak tradycje ustne czy artystyczne. Ogłoszenie listy kolejnych zjawisk kultury zapowiadane jest na 2005 r.