Lista pasażerów Titanica dostępna w Internecie
W przeddzień 95. rocznicy zatonięcia
brytyjskiego "niezatapialnego" transatlantyku Titanic, w
Internecie udostępniono oryginalną listę jego pasażerów.
Inicjatywa ułatwi pracę tym, którzy pasjonują się genealogią, bądź
też szukają swoich korzeni.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/titanic-95-lat-na-dnie-oceanu-6038691928966273g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/titanic-95-lat-na-dnie-oceanu-6038691928966273g )
Titanic - 95 lat na dnie oceanu
Dotychczas lista była dostępna tylko w brytyjskich archiwach państwowych w Kew (południowo-zachodni Londyn)
i zapoznanie się z nią wymagało osobistej wizyty. Nie było to też wcale proste, ponieważ lista była przechowywana w 34 różnych pudłach.
Opublikowanie listy pasażerów w Internecie jest elementem szerszego projektu realizowanego przez brytyjskie archiwa zakładającego elektroniczne udostępnienie ok. 1,5 mln nazwisk pasażerów, którzy podróżowali brytyjskimi statkami po 1890 r.
Przypadająca w niedzielę rocznica zatonięcia Titanica zostanie upamiętniona nabożeństwem pod gołym niebem w Southampton. To z tego angielskiego portu najtragiczniejszy pasażerski statek świata wypłynął 10 kwietnia 1912 r. w dziewiczy rejs do Nowego Jorku, napotykając na swej drodze górę lodową. W katastrofie zginęło ok. 1,5 tys. ludzi, ok. 700 zdołało się uratować.
Z Southampton pochodziło 549 pasażerów Titanica. Podróżni należeli do śmietanki towarzyskiej tamtych czasów. Byli wśród nich fabrykanci, arystokraci, bankierzy i artyści. Sam Titanic został wybudowany w stoczni Harland and Wolf w północnoirlandzkim Belfaście.
W okresie świąt wielkanocnych, aż do rocznicy zatonięcia słynnego liniowca Belfast świętuje "festiwal Titanica". W tegorocznej imprezie, zorganizowanej po raz szósty, uczestniczyło 20-30 tys. ludzi, w tym liczni turyści, pozostawiając w mieście ok. 1 mln funtów.
Władze miejskie Belfastu mają w planach zorganizowanie stałej wystawy poświęconej Titanicowi i już teraz przygotowują się do hucznych obchodów setnej rocznicy zatonięcia niezatapialnej jednostki.
Ostatnio media doniosły, iż na aukcję firmy Andrew Aldridge trafiły trzy zardzewiałe klucze należące do urzędnika pocztowego na Titanicu. Dom aukcyjny wycenił je na 40-60 tys. funtów (80-120 tys. dol). Klucze mogą być jednym z eksponatów stałej wystawy, jeśli oczywiście muzeum będzie stać na tak kosztowny zakup.