Lista leków refundowanych. Wrzesień 2023. Tych pacjentów czekają największe zmiany
Już 1 września zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Zgodnie z obwieszczeniem opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, w wykazie znalazły się m.in. leki, stosowane w takcie leczenia onkologicznego. Zmieniono również wysokość dopłat pacjentów.
Lista leków refundowanych jest aktualizowana przez resort zdrowia co dwa miesiące. Najnowszą ogłoszono w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2023 r. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Leki refundowane 2023. To zmieni się od września
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nowa lista leków refundowanych, względem obowiązującej od 1 lipca, zawiera zmiany dotyczące wskazań leczenia, objęcia refundacją oraz cen detalicznych i dopłat pacjenta. Resort wskazuje na następującą aktualizację:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- dla 93 produktów wprowadzone zostaną obniżki urzędowych cen zbytu (w kwocie od 0,01 do 7 359,12 zł)
- dla 47 produktów urzędowe ceny zbytu zostaną podniesione (o kwotę od 0,41 do 266,39 zł)
- w przypadku 637 produktów spadnie dopłata pacjenta (w kwocie od 0,01 do 65,23 zł)
- w przypadku 694 produktów dopłata pacjenta wzrośnie (w kwocie od 0,01 do 452,70 zł)
- dla 363 produktów ceny detaliczne brutto ulegną obniżeniu (od 0,01 do 334,52 zł)
- dla 665 produktów ceny detaliczne brutto wzrosną (od 0,01 do 23,93 zł).
Ministerstwo Zdrowia informuje również, że "w związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, lub odmową refundacji na kolejny okres w obwieszczeniu nie znajdzie się 47 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu".
Leki refundowane od 1 września 2023. Ci pacjenci odczują największe zmiany
Główne zmiany w liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 września, dotyczą pacjentów z "chorobą przeciw gospodarzowi" (czyli po przeszczepie szpiku), pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium, osób cierpiących na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego oraz żołądka, a także chorych na raka nerki i chłoniaki b-komórkowe.
Zmiany dotyczą zarówno programów lekowych, jak i nowych, refundowanych substancji i produktów leczniczych. Jak poinformował resort zdrowia, od początku roku finansowaniem ze środków publicznych objętych zostało 119 nowych cząsteczko-wskazań, w tym: 60 onkologicznych, 59 nieonkologicznych i 38 przeciwko chorobom rzadkim.