Trwa ładowanie...

Lista kandydatów do KRS przyjęta. Opozycja przegrała

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła listę 15 sędziów - kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie opozycji chcieli odroczenia posiedzenia, ale ich wniosek przepadł.

Lista kandydatów do KRS przyjęta. Opozycja przegrałaŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1wjhtb
d1wjhtb

Dyskusja nad uchwałą ws. listy trwała ponad godzinę. Za przyjęciem listy było 18 posłów, a przeciw 10 - nikt nie wstrzymał się od głosu.

Lista zawiera nazwiska dziewięciu kandydatów wskazanych przez PiS oraz sześciu wskazanych przez Kukiz'15. Partia Jarosława Kaczyńskiego zgłosiła: Dariusza Drajewicza, Jarosława Dudzicza, Teresę Kurcyusz-Furmanik, Ewę Łąpińską, Leszka Mazura, Macieja Nawackiego, Dagmarę Pawełczyk-Woicką, Rafała Puchalskiego oraz Pawła Styrnę.

Z kolei klub Pawła Kukiza zgłosił Grzegorza Furmankiewicza, Marka Jaskulskiego, Joannę Kołodziej-Michałowicz, Zbigniewa Łupinę, Jędrzeja Kondka i Macieja Miterę. Pozostałe sejmowe kluby zdecydowały, że nie skorzystają z prawa do wskazania kandydatów do KRS.

Zobacz także: Polska jest konkurentem dla wielkich państw? "Jesteśmy spychani do rubryki 'dom wariatów"

Teraz głosowanie Sejmu

Teraz ws. listy przyjętej przez komisję decydować będzie Sejm. Stanie się to prawdopodobnie już we wtorek. Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów.

Przed nowelizacją ustawy o KRS jej członków wybierały środowiska sędziowskie. Zmiany wprowadzone przez PiS krytykowane są przez opozycje i sędziów.

d1wjhtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wjhtb
Więcej tematów