List w sprawie Kaliningradu
(PAP)
Prezydent Rosji napisł list do kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, w sparwie przystąpienia do konkretnych negocjacji w sprawie obwodu kaliningradzkiego.
Rogozin zwrócił uwagę, że UE zawarła z ponad 40 państwami porozumienia o ruchu bezwizowym. Uznał, że po przewidywanym przyjęciu Polski i Litwy do UE w roku 2004 dla Kaliningradu można sobie wyobrazić rozwiązanie przejściowe.
Rozwiązanie takie obowiązywałoby do czasu włączenia nowych państw członkowskich UE do obszaru Schengen, co - zdaniem Rogozina - może potrwać trzy do pięciu lat. "W tym czasie i tak prowadzone będą jeszcze kontrole na granicach Polski i Litwy" - powiedział przedstawiciel Putina ds. Kaliningradu.
Według Rogozina, rząd rosyjski chce przedstawić propozycje techniczne, które "w stu procentach zabezpieczą przed nielegalną imigracją".
Rozszerzenie UE oznacza dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego konieczność uzyskiwania wiz tranzytowych - polskich lub litewskich - na podróże do Rosji właściwej. Takie jest stanowisko Brukseli, przeciw któremu Moskwa ostro dotychczas protestowała, proponując w zamian utrzymanie ruchu bezwizowego przy podróżach przez Litwę lub Polskę.