List siedmiu
(PAP)
List podpisany przez siedem państw, które podkreślają, że wpisanie tradycji chrześcijańskich Europy do preambuły unijnej konstytucji traktują jako priorytet skierowała Polska do irlandzkiej prezydencji UE. Kraje, które podpisały list to oprócz Polski, Włochy, Litwa, Malta, Portugalia, Słowacja i Czechy.
21.05.2004 | aktual.: 21.05.2004 15:45
"Nie jest to lista zamknięta. Wyrażamy nadzieję, że do treści i przesłania listu przyłączą się także inne kraje" - powiedział rzecznik MSZ Bogusław Majewski.
List zawiera "proste przesłanie, że rządy tych krajów traktują kwestię wpisania do preambuły tradycji chrześcijańskich jako priorytet i zwracają się do prezydencji, by wprowadziła element dyskusji na ten temat w czasie najbliższych spotkań konferencji międzyrządowej" - dodał Majewski.
W poniedziałek w Brukseli odbędzie się sesja ministerialna konferencji międzyrządowej, poświęcona głównie sprawom instytucjonalnym, w tym systemu głosowania w Radzie UE i składu Parlamentu Europejskiego. Polskę na sesji reprezentować będzie minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.
Wprowadzenie zapisu o tradycjach chrześcijańskich Europy do preambuły Traktatu Konstytucyjnego UE jest jednym z głównych polskich postulatów w trakcie prac nad unijną konstytucją. Wśród krajów Unii Europejskiej nadal nie ma zgody na kompromis w tej sprawie. Odwołaniu do chrześcijańskiego dziedzictwa Europy w preambule konstytucji sprzeciwiają się Francja, Belgia i kraje skandynawskie.