Trwa ładowanie...

List otwarty Żydów do Polaków. Mocne słowa o ustawie o IPN

Prezes Światowego Kongresu Żydów wystosował list otwarty do Polaków. "Przygnębiający jest fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać" - czytamy. List został zamieszczony jako ogłoszenie płatne w dwóch dziennikach. Jest apel o pojednanie i powrót na drogę współpracy.

List otwarty Żydów do Polaków. Mocne słowa o ustawie o IPNŹródło: East News
d369m61
d369m61

"Przez ponad tysiąc lat Żydzi byli ważną grupą obywateli Polski i mieli duży wkład w rozwój kraju. (...) Przez pierwsze 500 lat Królestwa Polskiego był to najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, o którym mówiono nawet paradisus Iudaeorum (łac. "żydowski raj)." - piszą autorzy listu prezes Ronald S. Lauder i dyrektor Robert Singer ze Światowego Kongresu Żydów.

"Straszliwy kres tego współistnienia nastąpił 1 września 1939 roku, gdy Niemcy napadły na Polskę. Powtórzmy to jeszcze raz: gdy Niemcy napadły na Polskę" - podkreślają.

Autorzy stawiają nacisk na fakt, że choć to Adolf Hitler stworzył "aparat, który pozbawił życia sześć milionów Żydów", a "wielu z nich zginęło w obozach zagłady", to jednak "w każdym okupowanym przez Niemcy kraju były osoby, które z własnej woli pomagały w obławach na Żydów i ich masowych mordach".

"Byli polscy chrześcijanie, którzy ratowali Żydów, i byli też Polacy, którzy pomagali Żydów zabijać. Ostatecznie zamordowano ponad trzy miliony polskich Żydów, a społeczność żydowska w Polsce prawie przestała istnieć" - czytamy w liście otwartym, który został opublikowany w środę w "Rzeczpospolitej" i "Gazecie Wyborczej".

d369m61

Zaznaczają także, że "tak działo się w każdym okupowanym kraju w Europie, w tym i w Polsce, a sugerowanie, że było inaczej, to nie tylko fałszowanie historii, to po prostu kłamstwo".

W liście czytamy także, że "uchwalenie przez polski parlament prawa, na mocy którego mówienie i pisanie o tym, że Polski Naród był odpowiedzialny za mordowanie Żydów, jest nielegalne i wywołało gorącą falę oburzenia". Podkreślono także, że tego sporu można było uniknąć.

"Przygnębiający jest też fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać i rozwijać, a partnerskie relacje między Polską a żydowskim państwem Izrael są silne i ciągle się umacniają" - zauważają autorzy.

"Światowy Kongres Żydów uważa, że sytuacja, w której Polska zapewnia żydowskim obywatelom bezpieczeństwo i możliwość rozwoju, jest dobra nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich mieszkańców Polski" - piszą. "Chcielibyśmy, by liderzy po obydwu stronach – polskiej i żydowskiej – usiedli przy stole, doszli do porozumienia i wrócili na drogę współpracy i rozwoju wzajemnych relacji" - kończy swój apel międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Pełna treść ogłoszenia zamieszczonego w gazetach

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

d369m61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d369m61
Więcej tematów