Trwa ładowanie...
d31fbbd
10-11-2004 06:19

Liniowy PIT dobrym wyborem

Liniowy 19-procentowy PIT dla przedsiębiorców
to, zdaniem ekspertów, najlepsza zmiana podatkowa ostatnich lat.
Obecnie tych, którzy wybrali podatek liniowy, jest już ponad 200
tys. Eksperci uważają, że po wprowadzeniu 50-procentowy stawki PIT osób
takich będzie znacznie więcej - podaje "Gazeta Prawna".

d31fbbd
d31fbbd

Już prawie od roku podatnicy prowadzący własne firmy mają możliwość wyboru, czy płacić podatek według stawki liniowej (19%) czy według progresywnej skali podatkowej (19, 30 i 40%). Na początku roku zaledwie kilka procent podatników zdecydowało się na stawkę liniową. Ale w ostatnim czasie sytuacja wyraźnie się zmieniła - podaje dziennik.

Z danych, jakie "Gazeta Prawna" uzyskała w Ministerstwie Finansów, wynika, że obecnie podatników, którzy wybrali podatek liniowy, jest ponad 200 tys. Ich liczba stale się też zwiększa. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności coraz chętniej wybierają taką właśnie formę płacenia podatku. To sporo, jeśli weźmie się pod uwagę, że podatników PIT (bez ryczałtu), którzy utrzymywali się w 2003 r. wyłącznie z dochodów z działalności gospodarczej, było tylko niespełna 350 tys. (liczba ta nie obejmuje podatników, którzy poza firmą mieli także inne dochody). Sporo, bo stawka liniowa opłaca się przede wszystkim podatnikom z II i III przedziału skali podatkowej. A tych jest w sumie tylko nieco ponad milion - informuje gazeta.

Eksperci uważają, że po wprowadzeniu 50-procentowej stawki PIT więcej osób zdecyduje się na korzystanie ze stawki liniowej. Ich zdaniem, dotychczas niedoceniany 19-procentowy podatek liniowy okaże się kołem ratunkowym dla osób o wysokich dochodach. Eksperci są zgodni - założenie jednoosobowego przedsiębiorstwa nie jest trudne, a rachunek korzyści i strat jest prosty - lepiej płacić 19 niż 50% podatku. Podatnicy nie mają zaś pewności, czy i komu w najbliższym czasie Sejm zechce znów podnieść stawki - pisze "Gazeta Prawna".

W konsekwencji już wkrótce jedyną grupą płacącą podatki według skali podatkowej będą pracownicy najemni. I to właśnie dlatego część ekspertów opowiada się za wprowadzeniem powszechnego podatku liniowego. Ich zdaniem, w dłuższej perspektywie nie tylko nie obniżyłoby to wpływów do budżetu, ale mogłoby też obniżyć presję na podwyżki płac, która pojawiła się w związku z poprawą sytuacji gospodarczej, a która postrzegana jest jako zjawisko niekorzystne - podaje "Gazeta Prawna". (PAP)

d31fbbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31fbbd
Więcej tematów