ŚwiatLikwidacja londyńskiej "ściany płaczu"

Likwidacja londyńskiej "ściany płaczu"

W wyniku nacisków mieszkańców radni dzielnicy Hammersmith and Fulham w Londynie podjęli decyzję o zakazie wywieszania ogłoszeń o pracę na tzw. "ścianie płaczu" - jak nazywano witrynę sklepową hinduskiego gazeciarza w pobliżu Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK).

24.03.2005 | aktual.: 24.03.2005 15:38

Mieszkańcy skarżyli się na tłumy Polaków gromadzących się wokół witryny, koczujących po okolicznych bramach i wnękach sklepowych, blokujących ruch uliczny i zachowujących się hałaśliwie, czasem nietrzeźwych i pozostawiających po sobie śmieci.

Uciążliwości dla mieszkańców powiększały dodatkowo mikrobusy, którymi parkowali w pobliżu "ściany płaczu" pośrednicy, szukający chętnych do dorywczych prac.

Społeczny komitet mieszkańców interweniował na policji i we władzach dzielnicy, a także rozmawiał z władzami POSK-u. W przekonaniu tych ostatnich często opisywana w brytyjskiej prasie "ściana płaczu" i tłum gromadzący się przed nią wystawiały Polakom złą opinię.

Władze dzielnicy Hammersmith and Fulham uznały, że sklep z gazetami i napojami (również alkoholowymi) faktycznie stał się biurem pośrednictwa pracy i wynajmu nieruchomości, a więc prowadzi inną działalność niż ta, na którą uzyskał zgodę.

Wywieszanie drobnych ogłoszeń za drobną tygodniową opłatą praktykowane jest w Wielkiej Brytanii przez sklepy z gazetami (tzw. newsagents), ale w przypadku Hindusa z okolic POSK-u stało się to faktycznie głównym źródłem jego dochodu.

Nie ma się więc co dziwić, że łatwo nie chce się z nim rozstać. Zamiast wywieszania ogłoszeń tak, by można je było odczytać z ulicy, wywiesza je obecnie wewnątrz sklepu.

Z punktu widzenia mieszkańców problem nie tyle zniknął, co uległ przeobrażeniu.

Następnym krokiem władz może być cofnięcie właścicielowi sklepu licencji na sprzedaż alkoholu. Okoliczni mieszkańcy twierdzą bowiem, że Polacy zaopatrują się w sklepie w alkohol.

"Smutne jednak to, że uczenie Polaków dobrych obyczajów i elementarnych zasad współżycia społecznego musi odbywać się na zasadzie decyzji administracyjnych" - napisał w komentarzu redakcyjnym londyński "Dziennik Polski".

"Brytyjczycy zrobili coś, co powinniśmy dawno temu zrobić sami. Nie mogąc wpłynąć na zmianę zachowania i sposobu bycia garstki naszych rodaków, doprowadzili do likwidacji przyczyny problemu. Na razie wygrali pierwszy etap bitwy, wszystko wskazuje jednak na to, że ogłoszenia znikną na dobre, a wraz z nimi polskie obrazki" - dodaje "Dziennik Polski".

Andrzej Świdlicki

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)