Likud nie chce Palestyny; Arafat może zaakceptować Izrael
Szaron (po lewej) i Netanjahu podczas niedzielnego spotkania Likudu (AFP)
Kierownictwo bloku prawicowych partii Likud w Izraelu odrzuciło w głosowaniu możliwość utworzenia państwa palestyńskiego, co stanowi wielką porażkę premiera Ariela Szarona.
Wniosek Szarona przepadł stosunkiem głosów 669 do 465. Na forum tzw. komitetu centralnego partii Likud wniósł go były premier Izraela, Benjamin Netanjahu, który zapowiedział, że rzuci wyzwanie przywództwu Szarona w Likudzie.
Wcześniej, uginając się pod presją partyjnych aktywistów, Szaron oświadczył, że pokój na Bliskim Wschodzie nie będzie możliwy bez położenia kresu terroryzmowi i bez głębokich reform Autonomii Palestyńskiej.
Tymczasem przywódca Palestyńczyków Jaser Arafat powiedział w wywiadzie udzielonym w niedzielę amerykańskiej telewizji CNN, że jest gotów do zaakceptowania istnienia państwa Izrael.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej oświadczył, że terytoria Izraela i Palestyny to "ziemia święta" dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. W każdym palestyńskim państwie znajdzie się miejsce dla przedstawicieli tych społeczności - dodał.
Arafat powiedział, że potępia akty terroryzmu, w tym ostatni zamach w Riszon Lecion, ale skarżył się, że Izrael nie przekazuje żadnych informacji, które mogłyby służyć do poszukiwania sprawców.
Arafat nie widzi nic zdrożnego w przekazywaniu środków finansowych dla Brygady Męczenników Al-Aksa, palestyńskiego ugrupowania oskarżanego wielokrotnie przez Izrael o organizowanie zamachów terrorystycznych. Twierdzi, że zamachy potępił i wydał instrukcje, aby poszukiwać winnych.
Jego zdaniem organizacje typu Brygada Męczenników skupiają przede wszystkim osoby, które straciły pracę w Izraelu i swoje główne źródło utrzymania. Dlatego władze Autonomii wspierają te grupy finansowo. Jestem dumny z tego, że daję im pieniądze - powiedział on w wywiadzie, wyemitowanym nad ranem czasu warszawskiego. (mag)