PolskaLiga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

Porozumienie powołujące do życia Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO podpisali w Jaworze (Dolnośląskie) gospodarze polskich zabytków wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

26.06.2004 | aktual.: 26.06.2004 19:23

Utworzenie Ligi ma zjednoczyć nasze siły w promocji tych zabytków oraz regionów, w których są zlokalizowane - powiedział burmistrz Jawora, Artur Urbański.

Współpraca gospodarzy miejsc wpisanych na listę UNESCO i powołanie do życia specjalnego stowarzyszenia jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Nie znam też podobnego przykładu takich działań za granicą - powiedziała zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO Aleksandra Wacławczyk.

Porozumienie podpisano podczas II Forum Miast i Miejsc UNESCO zorganizowanego wspólnie przez Świdnicę i Jawor - miasta, w których mieszczą się dwa wpisane na listę kościoły.

W podpisanym dokumencie reprezentanci samorządów i opiekunów miejsc z listy UNESCO zadeklarowali stworzenie szlaku turystycznego obejmującego te obiekty, podejmowanie wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i za granicą oraz współpracę w pozyskiwaniu funduszy na rewitalizację zabytków.

Dwudniowemu forum towarzyszyła wystawa "Polskie Zabytki na liście UNESCO" oraz ekspozycja prezentująca twórczość Armina Muellera, wybitnego niemieckiego malarza, pisarza, poety i dramaturga, pochodzącego ze Świdnicy.

Pomysł założenia specjalnego stowarzyszenia miast i miejsc UNESCO pojawił się w czerwcu ubiegłego roku.

Jawor słynie z Kościoła Pokoju, który - wraz z bliźniaczym zabytkiem ze Świdnicy - jest jedną z trzech świątyń, które powstały po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648). Kościoły Pokoju powstały z drewna, gliny i słomy. Do czasów współczesnych ocalały dwa, właśnie w Jaworze i Świdnicy. Trzecia świątynia, w Głogowie, została zniszczona w XVIII wieku.

Na listę UNESCO wpisane są ponadto: historyczne centrum Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, Puszcza Białowieska, Starówka Warszawy, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczne Miasto w Toruniu, Zamek Zakonu Krzyżackiego w Malborku, Manierystyczny Kompleks Architektoniczny i Krajobrazowy oraz Park Pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej i drewniane kościoły w południowej Małopolsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)