Trwa ładowanie...
d3i7325
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

LiD: "skandaliczna" wypowiedź premiera

Podlaski LiD uznał za "skandaliczną" i prezentującą treści "o charakterze ksenofobicznym" wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego w czasie konwencji PiS w Białymstoku. Szef rządu powiedział tam o konieczności zwycięstwa PiS, by "w Rzeczypospolitej Polskiej, żył jeden naród polski, a nie różne narody".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
LiD: "skandaliczna" wypowiedź premiera
(PAP)
d3i7325

Zwyciężymy, bo to zwycięstwo jest potrzebne Polsce. Jest potrzebne po to, by w tym państwie, w Rzeczypospolitej Polskiej, żył jeden naród polski, a nie różne narody. By Rzeczypospolita była całością, by wszystkie jej ziemie miały takie same prawa. By wszyscy Polacy mieli takie samo prawo do godności - powiedział Jarosław Kaczyński, kończąc swoje wystąpienie na konwencji.

Wcześniej mówił o konieczności wyrównywania szans regionów biedniejszych, takich jak województwo podlaskie.

W przesłanym proteście Lewica i Demokraci wypowiedź premiera uważa za "skandaliczną". Przywołują z niej niedokładny jej cytat: "Musimy zwyciężyć, by tu na tej ziemi, żył jeden naród polski, a nie różne narody".

d3i7325

LiD uważa, że swoją wypowiedzią Jarosław Kaczyński "publicznie wzywa do eskalowania konfliktów na tle narodowościowym". W ocenie tego ugrupowania, to naruszenie konstytucji, w szczególności gwarancji poszanowania praw mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce.

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec pogardy, z jaką Jarosław Kaczyński potraktował dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego województwa. Domagamy się od Prezesa Rady Ministrów publicznych przeprosin dla wszystkich Polaków, bez względu na narodowość, którzy poczuli się urażeni i znieważeni jego skandaliczną wypowiedzią" - głosi oświadczenie LiD.

"Publiczne prezentowanie przez Prezesa Rady Ministrów, w mieście dumnym ze swej wielonarodowości, ksenofobicznych i antydemokratycznych treści uważamy za haniebne. W słowniku ludzi cywilizowanych trudno jest znaleźć słowa, przy pomocy których tą wypowiedź należałoby ocenić" - piszą sygnatariusze listu, wśród nich kandydaci LiD w październikowych wyborach.

Województwo podlaskie uważane jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo i wyznaniowo regionów Polski. Są tutaj największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej, żyją także Ukraińcy i Rosjanie.

Szacuje się, że połowa wyznawców prawosławia w kraju mieszka w tym regionie, a także duża grupa polskich wyznawców islamu.

d3i7325

Podziel się opinią

Share

d3i7325

d3i7325
Więcej tematów