Trwa ładowanie...
d46oktb
08-04-2008 17:15

LiD: dać niepełnosprawnym prawo wstępu do budynków wraz z psami

Klub LiD chce, by osoby niepełnosprawne mogły
wchodzić do budynków użyteczności publicznej z towarzyszącymi im
psami - asystentami.

d46oktb
d46oktb

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajęła się projektem LiD nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w tej sprawie.

Posłanka LiD Izabela Jaruga-Nowacka podkreśliła na konferencji prasowej, że chodzi o taką zmianę w ustawie, która osobom niepełnosprawnym da prawo wstępu do budynków użyteczności publicznej wraz z asystującymi im psami.

Jaruga-Nowacka zaapelowała do pozostałych członków komisji, by poparli proponowaną przez LiD poprawkę.

Musimy przełamać pewną barierę i stereotyp, czym jest pies asystent, pies przewodnik towarzyszący osobie niepełnosprawnej, bo to nie jest pupilek, czy maskotka. To jest ktoś, kto ułatwia bycie pełnym, prawie samodzielnym obywatelem - przekonywała Jaruga- Nowacka.

d46oktb

W konferencji LiD wzięła udział niepełnosprawna Anna Urbańska i towarzysząca jej suczka Irys. Poruszająca się na wózku inwalidzkim kobieta przekonywała, że Irys bardzo pomaga jej w codziennym życiu, a często zdarzają się sytuacje, w których nie poradziłaby sobie bez niej.

Jak mówiła, Irys robi z nią zakupy, podając na przykład produkty z półek sklepowych, otwiera drzwi, pomaga prowadzić wózek, czy jest w stanie wreszcie wezwać pomoc, w razie, gdyby coś jej się stało.

Urbańska opowiadała również o przeszkodach, na jakie w tej chwili napotyka, gdy chce wejść gdzieś z psem. Jeżeli chodzi o takie miejsca jak sklepy, tam za każdym razem czeka mnie batalia w postaci przechodzenie kolejnych szczebli ochrony - mówiła.

Jest to mało sympatyczne, że przed każdym trzeba się tłumaczyć i często trwa to po prostu długo, a po drugie utrudnia nam to codzienne życie. Trzeba tłumaczyć, argumentować i ewentualnie czekać na dobrą wolę. Jest to w pewnym sensie wyrok, czy gdzieś się dostaniemy, czy nie - przekonywała Urbańska.

Aneta Graboś z Fundacji DogIQ, zajmującej się szkoleniem psów asystujących osobom niepełnosprawnym, podkreśliła, że niektóre czworonogi są tak tresowane, by wspierać osoby niesłyszące, czy chore na epilepsję.

Według niej, psy asystujące, czy psy-przewodniki, pomagające osobom niewidomym, w krajach zachodniej Europy uznawane są za narzędzie rehabilitacyjne, które przepisuje się na receptę.

d46oktb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46oktb
Więcej tematów