Liczba ludności w Irlandii najwyższa od 144 lat
Liczba ludności w Irlandii osiągnęła w
kwietniu poziom najwyższy od 144 lat: emigracja zmalała do
rozmiarów wątłej strużki, po ponad stuletnim okresie, kiedy
Irlandczyków wyganiały z ojczyzny głód i nędza.
Irlandzkie biuro statystyczne podało w środę, że w kwietniu 2005 r. ludność Irlandii wzrosła do 4,13 mln. Jest to najwyższa liczba od 1861 r., kiedy według przeprowadzonego wówczas spisu Irlandię zamieszkiwało 4,4 mln ludzi.
Populacja Irlandii wzrosła o 87 tys. - 2,2% w porównaniu z kwietniem roku poprzedniego - wynika z raportu irlandzkiego biura statystycznego.
Do Irlandii w ciągu 12 miesięcy do kwietnia br. napłynęło ok. 70 tys. imigrantów, co jest najwyższym poziomem od roku 1987. Natomiast emigracja osiągnęła najniższą wartość od 1987 r. - z Irlandii wyjechało tylko 16,6 tys. ludzi. Przyrost w tym okresie (liczba narodzin minus liczba zgonów) wyniósł w Irlandii 33,5 tys. ludzi.
Irlandzka emigracja ma za sobą długą historię. W latach 40. XIX wieku głód spowodowany kartoflaną zarazą wygnał z Irlandii ponad milion ludzi, którzy emigrowali głównie do Ameryki Północnej. Drugi milion zmarł z głodu
Emigracja trwała przez następne stulecie i do lat 60. XX wieku populacja Irlandii skurczyła się do 2,8 mln ludzi, czyli o połowę w stosunku do lat sprzed wielkiego głodu.
W minionej dekadzie Irlandia zaczęła jednak przyciągać imigrantów, którym bezprecedensowy boom gospodarczy stworzył miejsca pracy. Powróciło także wielu Irlandczyków, którzy wyjechali z kraju w latach 80.
Jak podaje irlandzkie biuro statystyczne, ponad jedna trzecia imigrantów, którzy przyjechali do kwietnia br., to obywatele nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.