Trwa ładowanie...
d2727js
libia

Libijczycy wspólnikami turyńskiego Fiata

Po 16 latach Libijczycy są znowu wspólnikami turyńskiego Fiata. Jak ujawniono w Turynie, są w posiadaniu 2% akcji włoskiego koncernu motoryzacyjnego.

Share
d2727js

Libia przyszła z pomocą Fiatowi w czasach kryzysu naftowego w 1976 roku, wykupując 15% jego słabo wówczas stojących akcji. Ściągnęło to na Włochów nieufność partnerów i otwartą niechęć Pentagonu, który zerwał z nimi wszystkie umowy. Gdy we wrześniu 1986 LAFICO - Lybian Arab Foreign Investment Company - opuszczało Turyn, wszyscy odetchnęli z ulgą.

Najbardziej zadowoleni byli jednak sami Libijczycy - inwestycja zwróciła im się siedmiokrotnie. Teraz zakupili zaledwie 2% udziałów Fiata za 130 milionów euro. Dla kierownictwa koncernu to nie tylko zastrzyk świeżej gotówki, to również dowód wiary w jego przyszłość.

Transakcję poprzedziło kupno przez Libijczyków ponad 5% akcji Juventusu - klubu piłkarskiego, będącego własnością rodziny Agnellich. Miało to być podyktowane zamiłowaniem syna pułkownika Muamara Kadafiego do futbolu. Powrót LAFICO do Fiata ma podłoże mniej sentymentalne. (ej)

d2727js

Podziel się opinią

Share
d2727js
d2727js
Więcej tematów