Trwa ładowanie...
d403kfv
libia
02-03-2002 15:40

Libijczycy wspólnikami turyńskiego Fiata

Po 16 latach Libijczycy są znowu wspólnikami turyńskiego Fiata. Jak ujawniono w Turynie, są w posiadaniu 2% akcji włoskiego koncernu motoryzacyjnego.

Share
d403kfv

Libia przyszła z pomocą Fiatowi w czasach kryzysu naftowego w 1976 roku, wykupując 15% jego słabo wówczas stojących akcji. Ściągnęło to na Włochów nieufność partnerów i otwartą niechęć Pentagonu, który zerwał z nimi wszystkie umowy. Gdy we wrześniu 1986 LAFICO - Lybian Arab Foreign Investment Company - opuszczało Turyn, wszyscy odetchnęli z ulgą.

Najbardziej zadowoleni byli jednak sami Libijczycy - inwestycja zwróciła im się siedmiokrotnie. Teraz zakupili zaledwie 2% udziałów Fiata za 130 milionów euro. Dla kierownictwa koncernu to nie tylko zastrzyk świeżej gotówki, to również dowód wiary w jego przyszłość.

Transakcję poprzedziło kupno przez Libijczyków ponad 5% akcji Juventusu - klubu piłkarskiego, będącego własnością rodziny Agnellich. Miało to być podyktowane zamiłowaniem syna pułkownika Muamara Kadafiego do futbolu. Powrót LAFICO do Fiata ma podłoże mniej sentymentalne. (ej)

d403kfv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403kfv
d403kfv
Więcej tematów