ŚwiatLibia rezygnuje z broni masowego rażenia

Libia rezygnuje z broni masowego rażenia

Prezydent USA George W. Bush ogłosił w piątek
wieczorem, że Libia zrezygnowała z posiadania broni masowego
rażenia, godząc się na zniszczenie swych arsenałów pod kontrolą
inspektorów międzynarodowych.

Libia rezygnuje z broni masowego rażenia
Źródło zdjęć: © AFP

"Przywódca Libii, pułkownik Muammar al-Kadafi, publicznie potwierdził swoje zobowiązanie ujawniania i demontażu całej broni masowego rażenia w swoim kraju" - powiedział Bush.

Wrócą inspektorzy

"Prezydent Kadafi zgodził się natychmiast i bezwarunkowo wpuścić do swego kraju inspektorów z międzynarodowych organizacji. Dokonają oni przeglądu (libijskich) programów rozwoju broni chemicznej, biologicznej i atomowej i pomogą nadzorować ich likwidację" - dodał Bush.

Jak poinformował prezydent, decyzja Libii jest wynikiem trwających 9 miesięcy tajnych negocjacji między rządem tego kraju a rządami USA i Wielkiej Brytanii. Bush podkreślił, że decyzja Libii powinna być przykładem dla innych państw, jak Iran czy Korea Północna, posiadających broń masowego rażenia.

Prezydent przypomniał, że Stany Zjednoczone starają się w drodze dyplomatycznej skłonić te kraje do wyzbycia się swych arsenałów, które - jak zaznaczył - zagrażają pokojowi na świecie i Ameryce, ale - jak pokazał przypadek Iraku - gotowe są wymusić siłą rezolucje ONZ nakazujące rozbrojenie.

Izolacja zamiast prestiżu

"Wszystkie te działania USA i naszych sojuszników stanowią nieomylne przesłanie dla reżimów posiadających lub starających się o zdobycie broni masowego zniszczenia: broń ta nie przynosi wpływów ani prestiżu, a tylko izolację i inne niepożądane konsekwencje" - oświadczył.

Bush podkreślił następnie, że "przywódcy, który rezygnują ze zdobycia broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej będą miały otwartą drogę do lepszych stosunków z USA i innymi wolnymi narodami".

Bush pochwalił decyzję Libii i powiedział, że jej "dobra wola będzie odwzajemniona", dając do zrozumienia, że kraj ten może liczyć na pełną normalizację stosunków w USA. "Libia rozpoczęła proces ponownego przyłączenia się do wspólnoty narodów" - powiedział.

Śmiercionośne gazy bojowe

Według Pentagonu Libia posiada wiele ton śmiercionośnych gazów bojowych, przechowywanych w zakładach Rabta. W ostatnich latach starała się też o pomoc Rosji i Chin w rozwoju swego programu atomowego i rząd USA niepokoił się, że planuje w przyszłości budowę broni nuklearnej.

Libia wciąż znajduje się na amerykańskiej liście państw-sponsorów terroryzmu, a jej agenci podłożyli bombę do samolotu PanAm w 1988 r. powodując eksplozję w powietrzu, która zabiła ponad 270 osób. Samolot spadł na miejscowość Lockerbie w Szkocji.

Bush przypomniał jednak, że rząd libijski uznał w końcu swoją odpowiedzialność za ten zamach i publicznie wyrzekł się terroryzmu. Na mocy umowy, zobowiązał się do wypłacenia rodzinom ofiar katastrofy w Lockerbie wysokich odszkodowań. Prezydent zaznaczył, że Libia musi teraz dotrzymać tych zobowiązań.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)