Letni Salon Artystów - nowa warszawska tradycja
(inf. własna)
11.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Konferencja prasowa poświęcona premierowej edycji Letniego Salonu Artystów odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim. Impreza, która będzie miała charakter religijno-kulturalny, zostanie zorganizowana w niedzielę 17 czerwca br. na stołecznym Placu Teatralnym. Wydarzenie jest związane z odpustem z okazji święta patrona artystów polskich, św. Brata Alberta - malarza Adama Chmielowskiego.
Msza odpustowa, która zostanie odprawiona w najbliższą niedzielę o godz. 10.00 w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym, zainauguruje obchody Letniego Salonu Artystów. Później odbędą się na Placu koncerty muzyczne i poetyckie, spotkania literackie oraz festiwal książki - Bibliomania. Teren wokół Teatru Wielkiego zamieni się tego dnia w pierwsze warszawskie corso kwiatowe - będzie to konkurs na najpiękniejszą kompozycję kwiatową.
_ Impreza jest dedykowana Warszawiakom. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na trwałe do kalendarza kulturalnego Warszawy i zapoczątkuje nową tradycję święta twórców i święta kwiatów na Placu Teatralnym_ - powiedziała Krystyna Gucewicz-Przybora.
Organizatorem wydarzenia są: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Teatr Narodowy oraz wiceprezydent m.st. Warszawy, Jacek Zdrojewski.
Wirtualna Polska jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
W wydarzeniu wezmą udział znani aktorzy, muzycy, plastycy i literaci. Wystąpią m.in.: ks. Jan Twardowski, Anna Nehrebecka, Zofia Kucówna, Ernest Bryll i Jerzy Zelnik.
Organizatorzy imprezy zapraszają na to wydarzenie wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic oraz gości z innych miast. Liczą również na aktywny udział kwiaciarzy i dorożkarzy.
Mam nadzieję, że dzięki tej imprezie Plac Teatralny stanie się salonem Warszawy - miejscem spotkań Warszawiaków. Liczę, że niebawem pod Teatrem, zamiast parkingu samochodowego, pojawi się tysiące kwiatów - podsumował Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Naczelny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Michał Zatyka (WP)