Trwa ładowanie...

Leszczyna straci stanowisko? Jasna odpowiedź

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas wtorkowej rozmowy z Radiem Zet odniosła się do plotek krążących w mediach na temat jej ewentualnej dymisji oraz kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Nie spodziewam się dymisji. Nie wybieram się do Brukseli - stwierdziła.

Kto może stracić stanowisko? Leszczyna: Nie spodziewam się dymisjiKto może stracić stanowisko? Leszczyna: Nie spodziewam się dymisjiŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
dtz08nv
dtz08nv

Podczas rozmowy Izabela Leszczyna wyjaśniła, że jej pracownicy zaniepokojeni doniesieniami medialnymi, pytali ją o jej ewentualne plany związane z europarlamentem. W odpowiedzi na te pytania, Leszczyna podkreśliła, że nie zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego, co wynika z wcześniejszych ustaleń z premierem Donaldem Tuskiem.

Minister zdrowia została również zapytana o przygotowanie przepisów mających na celu zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. W odpowiedzi na to pytanie, kobieta powiedziała: "Rozmawialiśmy z premierem, dał mi zielone światło. Jutro spotykam się w tej sprawie z panią prezes Biura ds. Substancji Chemicznych". Zadeklarowała również, że ma już gotową ustawę regulującą tę kwestię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat

Zakaz jednorazowych e-papierosów

Podkreśliła jednak, że wprowadzenie takiego zakazu drogą ustawową to skomplikowany i długotrwały proces legislacyjny, który wymaga również notyfikacji na poziomie unijnym. Wyjaśniła, że nie jest to proces, który można przeprowadzić "na pstryknięcie". Wskazała, że Wielka Brytania mogła to zrobić łatwiej, ponieważ nie jest już członkiem Unii Europejskiej.

dtz08nv

Minister zdrowia zaznaczyła, że jej resort rozważa możliwość wprowadzenia zakazu handlu jednorazowymi e-papierosami na czas procedowania ustawy. Taki zakaz mógłby zostać ogłoszony w Biurze Informacji Publicznej, jeśli będzie to możliwe, a następnie wdrożony przed wakacjami. W przeciwnym razie, procedura ustawowa będzie musiała trwać dłużej. W maju i czerwcu resort zdrowia planuje przeprowadzić w szkołach akcję edukacyjną na temat szkodliwości e-papierosów.

Konsultacje ws. tabletki "dzień po"

W środę w Ministerstwie Zdrowia kończą się konsultacje dotyczące projektu wprowadzającego pilotażowy program dla aptek. W ramach tego programu, farmaceuci będą mogli wypisywać recepty na pigułki "dzień po" pacjentkom powyżej 15. roku życia.

Izabela Leszczyna odniosła się również do krytycznych uwag szefa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego na temat tego projektu. Podkreśliła, że farmaceuci, podobnie jak lekarze, są zawodem medycznym i mają odpowiednie wykształcenie, które pozwala im na zrozumienie, jak dany lek wpływa na organizm człowieka. Zapowiedziała, że w projekcie znajdą się zapisy zapewniające ochronę prawną farmaceutom wystawiającym takie recepty.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtz08nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtz08nv
Więcej tematów