Trwa ładowanie...
d1rgamn
01-04-2004 14:15

Leśnicy czekają na przybycie żółwich mam

W Lubuskiem wiosna już w pełni. Z zimowej
hibernacji budzą się nie tylko nietoperze, ale także bardziej
egzotyczne zwierzęta, takie jak żółwie błotne.

d1rgamn
d1rgamn

Już za kilka tygodni samice tych gadów wyruszą do swoich miejsc lęgowych. W Lubuskiem teren najliczniej odwiedzany przez ich samice znajduje się w okolicach Rzepina - poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Rzepin, Witold Bocheński.

Na terenie tego nadleśnictwa znajdują się unikatowe lęgowiska tych gadów. Na niewielkim piaszczystym terenie samice co roku odwiedzają około dziesięciu gniazd, w każdym składają od dwóch do siedemnastu jaj.

"Teren ten jest wydzielony i objęty specjalną troską leśników. Nie wykonuję się tam żadnych prac porządkowych, ogranicza się także dostęp ludzi. Niektóre z żółwic już od kilku lat odwiedzają te same gniazda. Wiemy o tym, ponieważ wszystkie zostały oznakowane" - powiedział Bocheński.

Małe żółwie wykluwają się z reguły w połowie sierpnia. Muszą wówczas dotrzeć do najbliższego rzecznego kanału. Po drodze mogą paść ofiarą kun, lisów i kruków, a w wodzie - kolejnych drapieżników: szczupaków i wydr.

d1rgamn

Gatunek żółwia z rodziny żółwi błotnych występujący w Polsce osiąga wagę do 1 kg, przy długości pancerza do 26 cm. Mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatny plastron (część brzuszna).

Samice osiągają zdolność rozrodczą po 20. roku życia, samce w wieku kilkunastu lat. Samica składa do 20 jaj, z których po około 90 dniach wylęgają się młode. Od 1935 roku żółwie błotne objęte są w Polsce ochrona gatunkową. W naturze żyją grubo ponad sto lat - precyzyjne dane nie są znane, bo wiek żółwia bardzo trudno określić.

d1rgamn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgamn
Więcej tematów