Lepsze nastroje, ale pesymiści nadal w większości
Nastroje społeczne Polaków są lepsze niż
przed miesiącem, ale nadal ponad połowa respondentów uważa, że
sytuacja w kraju jest zła; krytycznie oceniane są zarówno sytuacja
ogólna, jak i stan polskiej gospodarki oraz sytuacja polityczna -
wynika z majowego sondażu CBOS.
18.05.2004 18:30
Ogólną sytuację w Polsce za złą uznało 51% Polaków ankietowanych w maju przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Przeciwnego zdania było 32% respondentów, a 17% nie miało na ten temat zdania. W porównaniu z kwietniowym sondażem grupa pesymistów zmalała o 23 punkty procentowe.
Źle oceniana jest sytuacja gospodarcza i polityczna. Ponad połowa ankietowanych (56%) źle ocenia stan polskiej gospodarki; dobrze - co jedenasty (9%) ankietowany. Według jednej trzeciej respondentów (31%) sytuacja gospodarcza Polski nie jest ani dobra, ani zła; 4% nie miało na ten temat zdania.
W większości grup społecznych przeważają negatywne opinie o sytuacji gospodarczej w kraju; co jest szczególnie widoczne wśród rencistów, emerytów, bezrobotnych i ankietowanych, żyjących w złych warunkach materialnych. Oceny przeciętne i pozytywne występują w grupach najlepiej sytuowanych, mających wyższe wykształcenie i wysoką pozycję społeczno-zawodową oraz wśród uczniów i studentów.
Nieco mniej krytyczne niż przed miesiącem są opinie o sytuacji w zakładach pracy respondentów. Ponad dwie piąte pracujących (42%) sytuację w tych zakładach ocenia pozytywnie, prawie jedna trzecia (31%) określa ją jako przeciętną, a jedna czwarta (25%) - jako złą.
Sytuację polityczną w kraju za złą uznało 67% ankietowanych (o 5 punktów proc. mniej niż w kwietniu), a jedna piąta ankietowanych Polaków (21%) za przeciętną. Zaledwie w ocenie czterech na stu badanych (4%) sytuacja polityczna w Polsce jest dobra.
Poziom krytycyzmu jest najwyższy wśród osób z wykształceniem wyższym, pracowników instytucji państwowych i publicznych, pracujących na własny rachunek oraz osób najlepiej sytuowanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 maja 2004 r. na liczącej 1006 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.