Lepsza opieka nad pacjentami po przeszczepach
Od 1 marca pacjenci po przeszczepach będą
mieli zapewnioną kompleksową opiekę medyczną - poinformowała rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Renata Furman.
NFZ rozszerzy zakres finansowanych świadczeń związanych z opieką
nad chorymi po przeszczepach oraz podniesie wycenę niektórych
zabiegów i usług.
Do tej pory finansowaniem świadczeń związanych z opieką nad pacjentami, którzy przeszli przeszczepy zajmował się Fundusz i Ministerstwo Zdrowia. Teraz za wszystkie zabiegi będzie płacił NFZ. Zdaniem rzeczniczki jest to bardzo ważna informacja zwłaszcza dla szpitali, które opiekują się chorymi, ponieważ teraz będzie jeden płatnik.
Fundusz podniesie wycenę punktową niektórych procedur z katalogu świadczeń szpitalnych, których potrzebują chorzy po przeszczepach. I tak ostre odrzucenie przeszczepu podniesiemy z 500 punktów na 1200 punktów, powikłania infekcyjne po przeszczepie z 400 na 600 punktów, zaś powikłania nieinfekcyjne z 250 do 300 punktów - wyjaśniła rzeczniczka.
Furman dodała, że do katalogu świadczeń wykonywanych w szpitalu wprowadzono nowe świadczenia, które będą mogły być finansowane przez NFZ. Do katalogu szpitalnego dołączono: hospitalizację związaną z kwalifikacją do przeszczepu wątroby, dotychczas była nerki, pogorszenie czynności przeszczepu oraz leczenie powikłań po wykonanym przeszczepie - poinformowała Furman.
Zdaniem rzeczniczki istotne jest także to, że dodano dwie procedury do katalogu porad zabiegowych: monitorowanie poziomu leków immunosupresyjnych - zapobiegających odrzuceniu przeszczepu - oraz wykonanie przez pacjentów wszelkich niezbędnych do leczenia badań.
Te informacje są ważne dla tych chorych po przeszczepach, bo mają zapewnioną całościową pomoc oraz dla lekarzy, bo pozwalają im ma wykonywanie wszelkich zabiegów niezbędnych dla udzielania pomocy chorym po przeszczepach - podkreśliła rzeczniczka.