Lepper: na wsi trzeba powrócić do spółdzielczości
Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej
Lepper uważa, że trzeba powrócić na wsi do dobrych tradycji
spółdzielczości, w której produkcja powiązana jest z przetwórstwem
i sprzedażą.
Lepper uczestniczył w konferencji "Innowacyjność i wzrost konkurencyjności na obszarach wiejskich", zorganizowanej w Warszawie przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP).
Jak zaznaczył, obecna koalicja rządowa nie przewiduje tworzenia ogromnych gospodarstw rolnych; na wsi musi się rozwijać mała przedsiębiorczość.
Prezydent KPP Andrzej Malinowski podkreślił, że na 41% mieszkańców wsi, którzy chcą odejść z rolnictwa, około 28% chce założyć własną działalność gospodarczą i trzeba im w tym pomóc poprzez ułatwienie dostępu do źródeł finansowania. Dodał, że rozwój przedsiębiorczości musi odbywać się przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, przede wszystkim Internetu.
Wśród osób, które deklarują chęć odejścia z rolnictwa (41% osób), większość chciałaby podjąć pracę w sąsiedztwie (80%), najchętniej na etacie w administracji publicznej (ok. 43%) - poinformował Jarosław Supera z Instytutu Międzynarodowych Finansów i Bankowości (IMFiB).
W opinii Supery, wzrost zatrudnienia na wsi poza rolnictwem nastąpi wtedy, gdy uda się dostosować umiejętności bezrobotnych do oczekiwań potencjalnych pracodawców - np. poprzez szkolenia. Podkreślił, że w Polsce szkolenia takie przechodzi 3 na 100 bezrobotnych.
Supera uważa, że największe szanse na zatrudnienie bezrobotni mają w budownictwie, usługach (gastronomia, turystyka, obsługa rolnictwa) oraz w przemyśle przetwórczym i rzemiośle.
Minister zapowiedział uproszenie wniosków o unijne pieniądze oraz ułatwienie dostępu do źródeł finansowania dla mieszkańców wsi, którzy chcą pracować poza rolnictwem. Podkreślił, że na te działania zostanie położony nacisk w najbliższej perspektywie finansowej 2007-2013.