Lepiej nie używaj windy...
Naukowcy od lat przekonują, że ruch jest zbawienny dla zdrowia. Jego brak może powodować wiele chorób, a efekty mogą wystąpić już po dwóch tygodniach, dlatego lepiej zrezygnować z windy - ostrzegają amerykańscy i europejscy badacze.
Prof. Frank Booth z University of Missouri twierdzi, że znalazł bezpośredni dowód na to, że brak ruchu może prowadzić do wielu schorzeń, w tym cukrzycy czy chorób krążenia. Booth ostrzega, że tylko dwa tygodnie pofolgowania sobie wystarcza, aby pojawiły się oznaki świadczące o gorszym stanie organizmu.
Niski poziom aktywności ruchowej nie tylko nie poprawia stanu zdrowia, ale i może być przyczyną choroby. W naszym badaniu przyjrzeliśmy się osobom, które zmniejszyły poziom aktywności fizycznej. Okazuje się, że w takiej sytuacji łatwiej nabawić się chronicznych chorób. Pierwotnie myśleliśmy, że sam brak ćwiczeń nie jest zdrowy, ale nie myśleliśmy, że może wywołać chorobę - argumentuje prof. Booth.
Booth razem z naukowcami z University of Copenhagen przeprowadził w Kopenhadze dwa oddzielne badania. W pierwszym uczestnicy musieli zredukować liczbę kroków, które dziennie wykonują, z 6 tys. do 1,4 tys. przez trzy tygodnie. Zamiast chodzić np. po schodach, mieli korzystać z transportu m.in. wind czy samochodów.
W drugim eksperymencie wzięły udział osoby bardziej aktywne, które na dwa tygodnie musiały zminimalizować 10 tys. kroków do 1,4 tys. Przeciętny Amerykanin robi prawie 7,5 tys. kroków dziennie.
Na zakończenie obu eksperymentów uczestnicy zostali poddani testowi tolerancji glukozy i tłuszczu, które mierzą, jak szybko organizm jest w stanie pozbyć się ich z krwi. Okazało się, że po dwóch tygodniach zmniejszonej aktywności trwało to znacznie dłużej niż wcześniej. Im dłużej taki proces trwa, tym bardziej prawdopodobne, że osoba nabawi się cukrzycy czy innych chorób.
Myśleliśmy, że zdrowo jest ćwiczyć, ale okazuje się, że niebezpiecznie jest być biernym nawet przez kilka tygodni - twierdzi współautor badania Bente Klarlund Pedersen.
Badacze odkryli ponadto, że masa mięśni i szkieletu zmniejsza się razem ze zmniejszeniem aktywności.
Wyniki badań opublikowano w "Journal of the American Medical Association".