Trwa ładowanie...
d13014h
14-09-2002 07:28

Leopardy już w Polsce

Do 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka w podżagańskim Świętoszowie trafiły pierwsze niemieckie czołgi typu Leopard 2a4.

d13014h
d13014h

W świętoszowskiej brygadzie jest już 15 maszyn tego typu. W poniedziałek nastąpiło oficjalne przekazanie czołgów jednostce. W uroczystości wezmą udział m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński oraz minister obrony RFN Peter Struck.

Polska armia ma docelowo otrzymać w sumie 128 Leopardów za nieco ponad 80 mln złotych. Kontrakt zapewnia dostawy amunicji, sprzetu konserwacyjnego i remontowego oraz szkolenie naszych czołgistów na niemieckich maszynach.

Niemieckie Leopardy, chociaż nie należą już do najnowszych konstrukcyjnie wozów bojowych, to wciąż uważane są, obok amerykańskich Abrahmsów i brytyjskich Chalengerów, za jedne z najlepszych czołgów świata.

  1. Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie należy do elitarnych jednostek Wojska Polskiego. Wchodzi w skład Korpusu Sił Szybkiego Reagowania, współdziała z 7. Dywizją Pancerną Bundeswehry. (mag)
d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj