Trwa ładowanie...

Leonid Kuczma: rosyjska pomoc dotrze do Ługańska w asyście OBWE

Konwojowi pomocy humanitarnej dla Ługańska, wysłanej przez Rosję pod egidą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, będą towarzyszyć przedstawiciele OBWE - przekazał we wtorek były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Share
Leonid Kuczma: rosyjska pomoc dotrze do Ługańska w asyście OBWE
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d3ftgrd

- Na posiedzeniu grupy kontaktowej w poniedziałek postanowiono, że pomoc humanitarna przejdzie przez obwód charkowski. Ustalona została też trasa do Ługańska - powiedział Kuczma.

Podkreślił, że pomoc "będzie realizowana pod egidą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, a konwojowi towarzyszyć będą przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie".

d3ftgrd

Grupa kontaktowa, złożona z przedstawicieli OBWE, Rosji, Ukrainy i prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, ma za zadanie wypracować stałe zawieszenie broni na tym obszarze, gdzie od kwietnia trwają starcia między rebeliantami i ukraińskimi siłami rządowymi.

W posiedzeniu tego gremium w poniedziałek, przeprowadzonym w formie wideokonferencji, udział wzięli przedstawiciele utworzonej przez separatystów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, podczas gdy tzw. Ługańska Republika Ludowa nie była reprezentowana na tym spotkaniu.

- Najwidoczniej nie są oni zainteresowani otrzymaniem tej pomocy - powiedział Kuczma. Dodał, że do Ługańska zostaną dostarczone nie tylko dary z Rosji, ale także "pomoc od Ukrainy, UE i USA".

- Bardzo ważna jest dystrybucja tej pomocy - przede wszystkim powinny ją otrzymać szpitale, przedszkola, internaty i inni potrzebujący. Ani grama nie powinni dostać separatyści - zaznaczył Kuczma. Jak powiedział, dystrybucją pomocy ma się zająć MKCK.

d3ftgrd

Wcześniej we wtorek rosyjskie media poinformowały, że z Naro-Fominska w obwodzie moskiewskim wyruszył konwój z pomocą humanitarną. W administracji obwodu moskiewskiego podano, że konwój "dostarczy mieszkańcom wschodniej Ukrainy ok. 200 tys. ton darów zebranych przez moskwian i mieszkańców obwodu".

Pomoc transportowana jest przez 280 ciężarówek marki Kamaz. Obejmuje m.in. 400 ton kaszy, 100 ton cukru, 62 tony odżywek dla dzieci, 54 tony sprzętu medycznego i lekarstw, 12 tys. śpiworów, 69 agregatów prądotwórczych różnej mocy.

Prezydent USA Barack Obama w poniedziałek poparł inicjatywę Ukrainy w sprawie międzynarodowej misji humanitarnej dla Ługańska pod egidą Czerwonego Krzyża oraz z udziałem UE, Rosji, Niemiec i innych państw.

d3ftgrd

Podziel się opinią

Share
d3ftgrd
d3ftgrd
Więcej tematów