Trwa ładowanie...

Lekcja katyńska w polskiej szkole w Wilnie

W polskim gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie odbyła się Lekcja Katyńska - uroczystość ku czci zamordowanych w Katyniu przed 70 laty polskich oficerów. Minutą ciszy uczczono też ofiary sobotniej tragedii pod Smoleńskiem.

Share
Lekcja katyńska w polskiej szkole w Wilnie
Źródło: wp.pl/ U.Lesman
djlimhl

Na dziedzińcu gimnazjum odsłonięto tablicę upamiętniająca porucznika Zygmunta Kosiłowicza, wilnianina, lekarza, który zginął w Katyniu w kwietniu 1940 roku.

djlimhl

Gimnazjum im. Jana Pawła II bierze udział w programie edukacyjnym "Katyń - ocalić od zapomnienia", który trwa od roku 2008. Jego honorowym patronem był prezydent Lech Kaczyński, który w sobotę zginął w katastrofie lotniczej nieopodal Katynia.

Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenia pamięci o tych osobach przez posadzenie 21 tys. 857 drzew zwanych Dębami Pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Miednoje lub w Charkowie.

W programie uczestniczy blisko dwa tysiące instytucji z Polski i zagranicy.

Wileńskie gimnazjum już jesienią ubiegłego roku na swym dziedzińcu posadziło dąb Zygmunta Kosiłowicza. We wtorek została odsłonięta poświęcona mu tablica. Kolejnym krokiem szkoły będzie zbieranie informacji o Kosiłowiczu, o którym wiedza jest na razie znikoma.

Aleksandra Akińczo

djlimhl

Podziel się opinią

Share
djlimhl
djlimhl
Więcej tematów