Lekcja historii na strychu
Poddasze kamienicy przy ul. Grójeckiej 93 kryje ślady wrześniowej obrony stolicy. Eksperci obawiają się, że adaptacja pomieszczenia na lokal mieszkalny zniszczy jego historyczny charakter - pisze "Życie Warszawy".
Powstały w 1927 roku budynek kryje w sobie wiele pamiątek z czasów II wojny światowej. Podziurawione w 1939 r. kulami deski więźby dachowej czy znajdujący się w piwnicy krzyż wypalony płomieniem świecy, w której więziono Polaków to te najbardziej widoczne. W trakcie działań wojennych obrońcy miasta zorganizowali w kamienicy barykadę. Z kolei Niemcy na przylegającym placu urządzili obóz przejściowy.
Przez lata ze względu na swój zabytkowy charakter obiekt był wyłączony z programu adaptacji strychów. Zmieniło się to dwa lata temu, gdy ratusz postanowił zrobić nową więźbę dachową. Po protestach miłośników zabytków, zaproponowano wymianę zniszczonych elementów, mimo że jak wynika z ekspertyzy konstrukcja jest w dobrym stanie.
Powołując się na wyniki ekspertyzy stołeczna konserwator zabytków -Ewa Nekanda - Trepka - zabroniła wymiany więźby. Remontowi strychu sprzeciwiają się także mieszkańcy kamienicy, którzy chcąc by zachowano go w obecnym stanie proponują organizowanie na nim lekcji historii.