Lekarze w Koninie przestali przyjmować pacjentów
Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie
(Wielkopolskie) wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów, z powodu
fiaska rozmów o wynagrodzeniach z lekarzami kontraktowymi
zatrudnionymi w placówce. Poinformował o tym rzecznik prasowy szpitala
Leszek Czajor.
Rzecznik dodał, że w poniedziałek mają się odbyć w szpitalu "rozmowy ostatniej szansy" z tą grupą lekarzy. Od ich wyniku zależy czy podjęta w piątek po południu decyzja o wstrzymaniu planowych przyjęć zostanie utrzymana. Obecnie do szpitala przyjmowane są tylko osoby z zagrożeniem życia lub zdrowia.
W WSzZ w Koninie ok. 2/3 z 220 pracujących tam lekarzy zatrudnionych jest na podstawie umów cywilno-prawnych czyli tzw. kontraktów. Stąd - dla zapewnienia prawidłowej pracy szpitala - konieczna była decyzja o wstrzymaniu przyjęć planowych - wyjaśnił Czajor.
Rzecznik konińskiego szpitala dodał, że 31 sierpnia z grupą lekarzy kontraktowych dyrekcja szpitala zawarła porozumienie przewidujące podwyżkę stawki godzinowej o 5 zł. Lekarze nie podpisali jednak przygotowanych umów kontraktowych, zażądali podwyżki kilkakrotnie większej - powiedział Czajor.
Podkreślił, że szpital nie ma możliwości finansowych spełnienia oczekiwań lekarzy kontraktowych.
Według informacji rzecznika, lekarze zatrudnieni w konińskim szpitalu na podstawie umów o pracę, otrzymają od nowego roku podwyżki w wysokości uzgodnionej ze związkami zawodowymi.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie jest pod względem zatrudnienia największą tego typu placówką w Wielkopolsce. Pracuje tam łącznie ok. 1300 osób. W tym roku szpital przyjął ok. 35 tys. pacjentów.