Lekarze stracą połowę pensji
Obniżka wynagrodzeń, utrata pracy i przymus
wyjazdów, np. do Irlandii - takich konsekwencji obawiają się
lekarze i pielęgniarki w związku ze zmianą prawa podatkowego -
pisze "Życie Warszawy".
Niespokojni o to, co przyniesie im nowy rok, są tzw. kontraktowcy - lekarze i pielęgniarki pracujący w warszawskich przychodniach i szpitalach na własny rachunek. Obawiają się, że za miesiąc, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o CIT i PIT, będą musieli przejść na etaty. Zmiany dotyczą całego kraju, ale w stolicy takich lekarzy i pielęgniarek jest najwięcej - podkreśla "ŻW".
Medycy zyskają np. płatne urlopy, ale znacznie stracą na zarobkach - nawet połowę. Związek Zawodowy Lekarzy szacuje, że pielęgniarki mogą stracić do ok. 300 zł, doktorzy - nawet ok. 2 tys. zł.
Nie będzie mnie stać na wyrównanie kontraktowcom straty. Kto z nich będzie więc chciał u mnie pracować? - zastanawia się Waldemar Rybak, dyrektor Szpitala na Solcu. Ilu jest pracowników na umowach cywilnoprawnych w warszawskich szpitalach? Samorząd lekarski nie prowadzi takich statystyk. Dyrektorzy stołecznych placówek podają, że mają takich pracowników do 20% Natomiast zdecydowaną większość - nawet do 70% - stanowią kontraktowcy wśród personelu prywatnych przychodni. (PAP)