PolskaLekarze specjaliści powracają z emigracji

Lekarze specjaliści powracają z emigracji

Coraz więcej lekarzy specjalistów powraca z
emigracji i podejmuje pracę w Polsce - wynika z informacji
przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia.

26.02.2009 | aktual.: 26.02.2009 21:16

W ocenie wiceministra zdrowia Adama Fronczaka spowodowane jest to wzrastającymi dochodami lekarzy w kraju. Jak mówił Fronczak podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia, lekarz specjalista jest w stanie w Polsce już nieźle zarobić. - Biorąc pod uwagę koszt życia za granicą i nakład pracy okazuje się, że wielu wybiera powrót do kraju - powiedział wiceminister.

Zaznaczył jednak, że pomimo tego w wielu specjalizacjach obserwowany jest znaczny deficyt. Chodzi m.in. o geriatrię, neonatologię, anestezjologię, a nawet chirurgię.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel przyznał, że w ostatnich latach płace lekarzy poprawiły się, ale w jego ocenie ich poziom nie motywuje do powrotu z emigracji. - Lekarze wracają z tych powodów co inni ludzie. Czyli z powodów emocjonalnych, a nie finansowych - powiedział Bukiel. Z kolei rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Tomasz Korkosz podkreślił, że większość lekarzy wyjeżdża za granicę tylko na pewien czas.

- Chcą się douczyć, zdobyć doświadczenie, zarobić pieniądze. Jednak przeważnie nie planują pozostawać tam na stałe. Trudno ocenić, czy w tej chwili współczynnik powrotów jest większy - powiedział Korkosz. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że część medyków zdecydowała się na powrót do kraju z powodu światowego kryzysu finansowego.

Według portalu "Rynek Zdrowia" od maja 2004 r. do marca 2008 r. Okręgowe Izby lekarskie wydały medykom 6,5 tys. zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Nie oznacza to jednak, że wyemigrowali wszyscy, którzy się po nie zgłosili.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)