PolskaLekarze: nie leczone reumatoidalne zapalenie stawów powoduje kalectwo

Lekarze: nie leczone reumatoidalne zapalenie stawów powoduje kalectwo

Nieskuteczne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może spowodować w Polsce wzrost liczby osób z trwałym kalectwem o 10 tys. rocznie - alarmowali reumatolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Na RZS choruje obecnie ok. 400 tys. Polaków.

Spotkanie poprzedziło II Mazowieckie Dni Reumatologiczne, które rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli.

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, zapalna choroba układu ruchu, powodująca ból, obrzęk i sztywność stawów. Początkowo powoduje niszczenie chrząstek pokrywających powierzchnię kości tworzących staw, a następnie zniszczenie całej struktury stawu.

Krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Jacek Szechiński ostrzegł, że nie leczone RZS może mieć m.in. takie konsekwencje, jak zapalenie osierdzia, zapalenie opłucnej i zwłóknienie płuc, zaniki mięśniowe czy zapalenie naczyń krwionośnych zaopatrujących nerwy.

Jak podkreślano podczas konferencji, w przypadku 10 tys. na 400 tys. chorujących obecnie na RZS Polaków zawodzi tradycyjne leczenie i jedyną szansą staje się dla nich nowoczesna terapia biologiczna - czyli podawanie leków unieszkodliwiających odpowiedzialne za rozwój RZS prozapalne cytokiny TNF-a (produkowane przez układ odpornościowy cząsteczki białkowe).

W Polsce terapia biologiczna jest dostępna, lecz Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jej koszt jedynie dla 200 chorych rocznie. Jak podkreślił prof. Szechiński, oznacza to, że na refundowaną przez NFZ terapię biologiczną może liczyć co dwutysięczny chory na RZS Polak, podczas gdy na przykład w Rumunii takiej terapii dzięki państwowym funduszom może być poddany co 231. chory na RZS.

Najwięcej osób choruje na RZS w wieku 30-60 lat. U 30% chorych RZS powoduje kalectwo. Choroba ta występuje trzy razy częściej u kobiet.

W ramach II Mazowieckich Dni Reumatologicznych w Falentach koło Warszawy odbędzie się konferencja naukowa na temat chorób reumatologicznych, w której weźmie udział ok. 500 polskich reumatologów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)