Trwa ładowanie...
d1r1r1h
Defence24IAR

Lekarze krytykują ministra Bartosza Arłukowicza: brak strategii, brak działań, brak dialogu

Dziś w sejmie odbędzie się debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Bartosza Arłukowicza. Od dawna jest to jeden z najczęściej krytykowanych ministrów w rządzie Donalda Tuska. - W oczach ministra często widać strach przed zmierzeniem się z problemami - komentuje prof. Leszek Czupryniak, szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Lekarze grożą protestem - informuje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartosz Arłukowicz
Bartosz Arłukowicz (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1r1r1h

Gazeta informuje, że lekarze grożą protestem ponieważ propozycje zmian w służbie zdrowia, przedstawiane przez Arłukowicza, mogą znacznie skomplikować sytuację lekarzy oraz pacjentów.

Środowisko krytykuje m.in. pomysł na zmniejszenie kolejek. Do specjalistów mają trafiać tylko osoby wymagające pogłębionej diagnozy. A to dzięki - jak stwierdził we wtorek w Polsat News - powierzeniu specjalistom medycyny rodzinnej "wszystkiego tego, co lekarz rodzinny może zrobić pacjentowi" - czytamy. Nieoficjalnie wiadomo, że mieliby przejąć także część opieki onkologicznej.

- Jeśli zostaniemy obciążeni dodatkowymi zadaniami, to minister nie tylko nie odciąży specjalistów, ale zapcha poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. W takiej sytuacji możemy po prostu nie podpisać umów z NFZ - komentuje minister nie tylko nie odciąży specjalistów, ale zapcha poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRP).

d1r1r1h

"Działa kiedy dojdzie do tragedii"

Zasadniczo osoby ze środowiska opieki zdrowotnej zarzucają ministrowi zdrowia brak dialogu i konkretnych działań naprawczych systemu.

Profesor Leszek Czupryniak - szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mówi, że w ochronie zdrowia widać tylko doraźne działania. Według niego, brakuje strategii, koncepcji zmian, natomiast są działania akcyjne - gdy umrze dziecko, nie dojedzie karetka, wówczas minister reaguje i podejmuje gwałtowne kroki.

Dodaje, że nie udało mu się dotychczas porozmawiać z ministrem o najważniejszych sprawach chorych. - Nie ma otwartości i rozmowy, a w oczach ministra często widać strach przed zmierzeniem się z problemami - mówi profesor.

d1r1r1h

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków również narzeka na brak dialogu z ministrem Arłukowiczem. - Dobry minister powinien rozmawiać z pacjentem, a jeśli nie ma na to czasu, to znaczy, że mu nie zależy na życiu chorych - uważa Andrzej Bauman Mecenas Paulina Kierzkowska-Knapik, ekspert prawa farmaceutycznego podkreśla, że brakuje konkretów w pracy resortu. Według niej, liczy się efekt a nie zapowiedzi zmian. Dodaje, że wiele problemów wciąż jest nierozwiązanych.

Posłowie podejmą decyzję

Dziś posłowie będą dyskutować nad wnioskiem o wotum nieufności dla Arłukowicza.

Opozycja ma solidarnie zagłosować za odwołaniem ministra zdrowia. Jednak brak jej przewagi w sejmie więc Bartoszowi Arłukowiczowi prawdopodobnie uda się utrzymać na stanowisku. Głosowanie w piątek.

Źródło: Rzeczpospolita, IAR, WP.PL

d1r1r1h

Podziel się opinią

Share
d1r1r1h
d1r1r1h
Więcej tematów