Lekarze kontra tradycja, czyli zdążyć przed obrzezaniem
Brytyjskie Towarzystwo Medyczne (BMA) opracowało specjalne wytyczne dla swoich lekarzy. Poucza ich, jak chronić młode kobiety i dziewczęta przed obrzezaniem. Chociaż praktyka ta jest w Wielkiej Brytanii zabroniona, problem jest coraz bardziej palący ze względu na ciągły napływ imigrantów z Afryki.
Okaleczanie genitaliów jest praktykowane w niektórych czarnych wspólnotach, gdzie zabiegu dokonuje się zazwyczaj u dziewczynek w wieku 7-9 lat. W tym celu są one często wywożone za granicę, ponieważ w Wielkiej Brytanii - na skutek coraz częstszych kontroli - coraz trudniej jest dokonać obrzezania.
BMA poleciło lekarzom być w ciągłym pogotowiu i natychmiast alarmować odpowiednie organizacje społeczne, jeśli zajdzie podejrzenie, że rodzice chcą wywieźć swoją córkę za granicę, by dokonać tradycyjnego zabiegu. Każdy doktor, jeśli zostanie poproszony o obrzezanie dziewczynki, musi poinformować jej rodzinę, iż jest to nielegalne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, 138 mln kobiet zostało poddanych obrzezaniu na całym świecie. W Wielkiej Brytanii zwyczaj ten praktykują głównie imigranci z Erytrei, Etiopii, Somalii i Jemenu. Specjalna komisja parlamentarna ocenia, że każdego roku dochodzi do 3-4 tys. podobnych okaleczeń w afrykańskich społecznościach, które osiedliły się na Wyspach.(kar)