ŚwiatLekarze gorzej traktują otyłych pacjentów

Lekarze gorzej traktują otyłych pacjentów

Otyli pacjenci są gorzej traktowani przez lekarzy niż pacjenci, których waga utrzymuje się w normie - wynika z badań opublikowanych w "Journal of General Internal Medicine".

23.10.2009 | aktual.: 27.10.2009 16:02

Wnioski te naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oparli na analizie ankiet wypełnionych przez 238 pacjentów i lekarzy z Baltimore. Wyraźnie wynika z nich, że im wyższy wskaźnik masy ciała pacjenta, tym mniejszy szacunek lekarza.

Pomysł na badania zrodził się w klinice zajmującej się leczeniem otyłości, w której pracowała dr Mary Margaret Huizinga.

- Pod koniec wizyty w klinice pacjenci płakali, mówiąc, że wcześniej żaden lekarz nie rozmawiał z nimi w ten sposób. Żaden ich nie słuchał. Wielu pacjentów czuło, że ze względu na swoją nadwagę nie otrzymują takiej opieki jak inni - mówi dr Huizinga.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że pacjenci szanowani przez lekarzy są zazwyczaj lepiej informowani na temat swojej choroby. Brak szacunku prowadzi z kolei do tego, że niektóre osoby otyłe unikają wizyt u lekarza, a ich stan zdrowia ulega pogorszeniu.

- Następnym krokiem będzie głębokie zrozumienie, w jaki sposób stosunek lekarzy do otyłości wpływa na jakość opieki nad pacjentem. Czy lekarz, który nie darzy szacunkiem otyłych pacjentów będzie rzadziej zalecał im terapie, które pomogłyby pozbyć się zbędnych kologramów lub mniej chętnie wysyłał ich na badania screeningowe? - zastanawia się badaczka.

Jak podkreśla dr Huizinga, studenci medycyny mało dowiadują się na temat uprzedzeń i dyskryminacji osób otyłych. A okres studiów to, według niej, najlepszy czas na to, by zwiększyć świadomość i wrażliwość przyszłych lekarzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)